PNŢCD caută locomotivă spre parlament

PNŢCD caută locomotivă spre parlament
Prezent la Cluj, preşedintele PNŢCD Aurelian Pavelescu susţine că strategia politică imediată a ţărăniştilor este realizarea unei alianţe care să le asigure revenirea în parlament în 2016. El mizează pe prăbuşirea marilor partide sub barosul DNA.

„Prioritatea PNŢCD este reorganizarea internă în perspectiva realizării unei alianţe care să asigure intrarea în parlament în 2016", a anunţat Pavelescu. El a dat de înţeles că actualul aliat, PMP, nu este partenerul capabil să garanteze ţărăniştilor atingerea caestui deziderat. „Alianţa cu PMP încă există formal, oricum cu PMP n-am căutat un vehicul ci am vrut iniţierea unui model de alianţă de tipul CDR. Au mai fost dscuţii şi cu PER şi cu Noua Republică. Repet, cu PMP a fost un proiect mai larg, care să genereze o construcţie politico-civică, printr-un parteneriat cu societatea civilă. Partidele politice mari sunt compromise de arestările pe bandă rulantă, sunt în proces de colaps. Ce se întâmplă acum e fără precedent în ultimii 25 de ani. Ideea de partid e compromisă, tocmai de aceea e esenţială deschiderea spre spaţiul civic. În ultimii ani societatea civilă a fost practic inexistentă, a fost compromisă prin complicităţi cu partidele politice, or, tocmai de aceea noi credem că un pact politico-civic va fi alternativa pentru viitoarele alegeri", a spus Pavelescu, fără a explica de ce un „pact" între politicieni şi societatea civilă ar fi mai dezirabil decât „complicităţile" dintre aceeaşi societate civilă şi partidele politice.

Liderul PNŢCD a spus că îşi doreşte să colaboreze cu organizaţiile monarhiste, asociaţiile anti-avort, asociaţiile care susţin familia tradiţională, confesiunile legal recunoscute, cu fermierii, dar şi cu patronatele. În schimb el a evitat să spună care ar fi partenerul de alianţă politică apt să asigure ţărăniştilor o nouă intrare în parlament după 20 de ani. Ultima oară când PNŢCD a acces în parlament a fost în 1996, când a şi ajuns la guvernare ca principala forţă politică din interiorul CDR. „În acest moment DNA provoacă schimbări dure pe scena politică, astfel încât nu e acum momentul să discutăm de alianţe. Poate la vară va fi momentul optim", a eschivat Pavelescu.

 

Comenteaza