Blaga, convins că va fi votat şi de clujeni
- Scris de Valentin Malaescu
- 06 Mai 2011, 00:26
- Politica
- Ascultă știrea

Însoţit de un numeros şi destul de valoros staff de campanie, Vasile Blaga a descins în "bârlogul" lui Emil Boc şi spune că a reuşit să-i fure voturi de sub nas. Liderul organizaţiei clujene a PDL, deputatul Daniel Buda, este convins însă că în delegaţia clujeană la congres nu va mişca nimeni în front.
În faţa unei asistenţe aproximativ egale numeric cu viitoarea delegaţie clujeană la Convenţia Naţională din 14 mai (49 de membri), contracandidatul lui Boc a venit însoţit de câţiva dintre cei mai cunoscuţi susţinători, printre care liderul grupului PDL din Senat, Cristian Rădulescu, vicepreşedinţii PDL Cezar Preda şi Cristian Boureanu, preşedinţii consiliilor judeţene din Timiş şi Caraş-Severin, Constantin Ostaficiuc, respectiv Sorin Frunzăverde, senatorul Radu F. Alexandru sau deputatul Cătălin Croitoru.
Nici în rândul asistenţei clujene n-au lipsit numele grele ale organizaţiei, începând cu preşedintele organizaţiei judeţene, Daniel Buda, şi cel al filialei municipale, primarul Sorin Apostu, preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Cluj, Alin Tişe, preşedintele OT-PDL Cluj, viceprimarul Radu Moisin, senatorul Mihail Hărdău, deputatul Petru Călian, prim-vicepreşedinţii PDL Cluj, prim-vicepreşedintele PDL Cluj-Napoca, Adrian Popa, vicepreşedintele PDL Cluj, Ovidiu Turdean, liderul de grup din CJ, Alexandru Coroian, respectiv primarul de Turda, Tudor Ştefănie, dar şi alţi primari printre care cei de Gherla - Ovidiu Drăgan, Huedin - Mircea Moroşan sau Băişoara - Minodora Luca.
Deşi presa a fost invitată la ora 17:00, ora de începere, după câteva minute a fost scoasă din sală şi pusă să aştepte mai bine de două ore pe holuri. La final, nici Blaga, nici alţi democrat-liberali n-au vrut să dezvăluie nimic din ce s-a întâmplat în spatele uşilor închise. Totuşi, principalul contracandidat al lui Boc este convins că şi-a atins scopul şi a reuşit să spargă "unitatea de monolit" a organizaţiei în jurul premierului. "Bineînţeles că voi obţine voturi şi din delegaţia clujeană", a afirmat Blaga, extrem de sigur pe el. Fostul ministru pune nevoia de schimbare pe seama faptului că, ajuns la o încredere de aproximativ 8%, Emil Boc ar putea trage partidul în jos. "Asta e marea noastră întrebare (dacă nu cumva Boc trage partidul în jos - n. red.). Aşa a fost şi cu Petre Roman în 2001: nu greşise cu nimic, dar deja era jos în sondaje şi era nevoie de o altă figură", a spus Blaga. El speră într-o repetare a scenariului înfrângerii lui Roman de către Băsescu. "În partid e nevoie de un nou început, ca întotdeauna, la 10 ani. Am guvernat într-o perioadă dificilă şi ne-am concentrat prea mult pe guvernare şi prea puţin pe partid", a aruncat Blaga o "săgeată" spre Boc.
"Buldogul" susţine că ar avea sprijinul a 20 de organizaţii judeţene. "Am spre 20 de filiale, dar nu asta contează, eu mă bazeze pe votul liber al oamenilor. Dacă se va vota în ordine alfabetică sau pe organizaţii, va decide comitetul de organizare, dar eu cred că se va proceda ca în 2001 şi se va vota în ordine alfabetică", a spus Blaga. Potrivit unor surse din partid, citate de mass-media centrală, Blaga ar milita pentru votul alfabetic, temându-se că un vot pe organizaţii ar putea fi controlat de preşedinţii acestora. Considerat drept un lider care ar da milităria jos din pod şi asemuit de preşedinte cu un caporal, aparent paradoxal, Blaga spune că nu-şi doreşte organizaţii în care, în virtutea disciplinei de partid, toţi oamenii să-şi urmeze liderul. "N-aş vrea să trăiesc într-o ţară în care filialele de partid ar funcţiona în acest fel", a afirmat Blaga.
Liderul democrat-liberalilor clujeni susţine însă că subordonaţii săi nu vor "defecta". "Astăzi a avut loc o procedură statutară, regulamentară. Orice dezbatere internă întăreşte partidul. Sunt convins însă că întreaga delegaţie clujeană îl va vota pe Emil Boc şi cu mintea, şi cu sufletul, pentru că Emil Boc a câştigat absolut toate bătăliile electorale pe care le-a purtat şi, spun eu, a câştigat şi bătălia cu criza economică, de aceea Emil Boc va fi, mai departe, preşedintele PDL. Unii spun că ceasul în PDL a bătut prea mult de la Cluj. Sunt convins că, în continuare, ceasul va bate de la Cluj", a afirmat Buda. El i-a dat replica şi lui Cristian Boureanu, care afirmase că în partid se simte nevoia unei ruperi de ritm. "Depinde ce ritm vrem să rupem, ritmul câştigării tuturor bătăliilor electorale?", a reacţionat Buda. El a dezvăluit că în 14 mai va avea şi emoţii personale, deoarece şi-a depus candidatura pentru funcţia de preşedinte al comisiei de etică şi litigii a partidului.