Dan Şova: “România trăieşte într-un regim cezarist”

Dan Şova: “România trăieşte într-un regim cezarist”
PSD, PNL şi UDMR au dezbătut, la Cluj, posibilele modificări ale Constituţiei, deşi afirmă că modificarea ei este imposibilă înainte de 2014.

La capătul unei campanii în care a împărţit în oraş, potrivit propriilor afirmaţii, 10.000 de Constituţii (tipărite însă foarte mărunt), organizaţia de tineret a PSD Cluj a organizat o dezbatere pe marginea modificării acesteia. Concluzia a fost că revizuirea Legii Fundamentale e obligatorie, dar imposibilă până nu se schimbă locatarul de la Cotroceni.

La invitaţia liderului TSD Cluj Gabriel Oniga au răspuns vicepreşedintele Comisiei parlamentare pentru revizuirea Constituţiei, senatorul PSD Dan Şova, senatorul PSD Alexandru Cordoş, deputatul PNL Horea Uioreanu, preşedintele TNL Cluj-Napoca Ioan Bâldea, şeful organizaţiei de tineret a UDMR Deak Ferencz, fostul secretar de stat Laura Pop, alţi lideri locali PSD, precum şi aproximativ 30 de tineri. "Invitaţiei noastre la dezbatere au răspuns favorabil PNL şi UDMR. Cum ne-a obişnuit, PDL refuză orice dezbatere. Asta e, mergem mai departe cu sau fără PDL", a anunţat Oniga.

Din start, Şova a anunţat că revizuirea Constituţiei nu va fi posibilă cu certitudine în actuala legislatură şi nu e exclus ca abia după alegerile prezidenţiale din 2014 să poată fi pusă în practică. "Pentru a ajunge la votul popular, proiectul de revizuire trebuie să întrunească voturile a minim 67% dintre parlamentari în fiecare cameră sau, dacă acest lucru nu e posibil, atunci are nevoie de 75% din plenul reunit. Şi dacă n-ar fi USL, tot ar fi o imposibilitate fără agrementul PSD. Chiar şi după modificarea majorităţii parlamentare, după alegerile din 2012, ar fi dificil, pentru că prezenţa la Cotroceni a lui Traian Băsescu este generatoare de emoţii, catalizatoare de energii negative. Abia după ce vor scăpa de el, oamenii politici vor putea reîncepe să se uite unii la alţii", a explicat Şova.

Senatorul PSD susţine că nici actuala putere nu doreşte cu adevărat revizuirea Constituţiei. "În fapt, doar USL are o propunere de revizuire a Constituţiei, PDL n-are aşa ceva, ei şi-au însuşit varianta lui Traian Băsescu, variantă care reflectă obsesiile preşedintelui, fiind focalizată doar pe modificarea raporturilor dintre instituţiile de putere ale statului: Preşedinţie, Guvern, Parlament. În plus, de la înfiinţare, de acum un an, preşedintele Comisiei pentru revizuirea Constituţiei, deputatul PDL Daniel Buda, n-a convocat nici măcar o singură dată comisia, ceea ce înseamnă că în zona puterii nu există o dorinţă reală de modificare a Constituţiei", a spus Şova.

El a făcut şi o apreciere personală. "L-am cunoscut o singură dată, în Comisia pentru Codul Civil şi Codul de Procedură Civilă, dar, pentru mine, Daniel Buda nu este un model de parlamentar, pentrucă nu e independent în interpretările juridice", a afirmat Şova. Deşi spune că proiectul asumat de USL nu vizează o modificare de regim, Şova apreciază că aceasta ar fi necesară. "Când s-a elaborat actuala Constituţie, s-a vrut stabilirea unui echilibru între puteri. Din păcate, noi nu ştim dialoga şi s-a ajuns la blocaje care fac ca în acest sistem să nu mai putem continua. Actualmente, România trăieşte într-un regim cezarist. Pur teoretic, noi avem un regim semi-prezidenţial parlamentarizat. Va trebui să alegem fie un regim prezidenţial de tip francez, în care preşedintele numeşte şi demite guvernul, dizolvă parlamentul, sau un regim parlamentar, în care preşedintele are atribuţii foarte clar delimitate. Personal, sunt pentru sistemul parlamentar, pentru că nu avem suficientă experienţă democratică pentru a pune în fruntea statului un preşedinte care să nu depăşească limitele democraţiei. Oricum, înainte de a propune o schimbare de regim, ar fi necesar un referendum pe acest subiect", a comentat Dan Şova.

El nu a ezitat să conteste inclusiv modificările pentru care electoratul s-a exprimat la referendumul din 2008, respectiv eliminarea unei camere şi limitarea numărului parlamentarilor la maximum 300. "Parlamentarii români au cea mai mică reprezentativitate din Uniunea Europeană (UE). Media în UE este de un parlamentar la 50.000 de locuitori, există state cu un parlamentar la 30.000 de locuitori. La noi e unul la 70.000", a spus Şova.

El a mai menţionat că inclusiv raportul comisiei prezidenţiale recomandă păstrarea bicemeralismului. "În UE, doar trei state cu populaţie mai mare de 10 milioane de locuitori au parlament unicameral", a adăugat Şova. El apreciază că imaginea publică proastă a parlamentului nu este o scuză pentru reducerea dimensiunilor şi puterilor lui. "Nu mă impresionează absolut deloc faptul că parlamentul e prost văzut de români. În absolut toată lumea, parlamentul este instituţia cea mai prost văzută", a spus Şova. El a apreciat că s-ar putea face un pas şi spre depolitizarea Curţii Constituţionale (CCR). "Ideal ar fi ca CCR să fie o secţie a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) sub controlul CSM. Dar aşa ceva nu va trece de parlament, clasa politică nu va renunţa niciodată la privilegiul de a numi judecătorii CCR, dar se poate restrânge aria de selecţie, de exemplu numai dintre magistraţii ÎCCJ", a propus Şova. El a mai militat pentru introducerea sistemului de vot german - o cameră aleasă uninominal, una prin vot pe listă.

Deşi reprezentantul UDMR nu a făcut nici o referire la acest subiect sensibil, reprezentanţii celorlalte două partide au simţit nevoia să repete insistent că nu vor accepta modificarea articolului 1 (care nici nu poate fi revizuit) privind caracterul naţional, unitar şi indivizibil al statului. "PNL nu va accepta niciodată ca cineva să se atingă de caracterul de stat naţional, unitar şi indivizibil şi nici de parlamentul bicameral", a spus Uioreanu. La rândul lor, Cordoş şi Deak au susţinut păstrarea sistemului bicameral, cu Senatul, reprezentant al regiunilor. "Întrebarea la referen-dumul din 2008 a fost formulată populist şi tendenţios gen «nu-i aşa că... ?». Atunci ar trebui să întrebăm poporul dacă mai vrea taxe şi impozite şi toţi vor spune că nu", a comentat Cordoş. Uioreanu a mai susţinut stoparea migraţiei politice prin legalizarea mandatului imperativ, în textul viitoarei Constituţii. Laura Pop a acuzat insuficienta reglementare a separaţiei puterilor în stat. "Separarea puterilor în stat rămâne un simplu enunţ, atâta vreme cât Constituţia permite guvernarea prin ordonanţe de urgenţă şi legiferarea prin angajarea răspunderii. Ce rol mai are parlamentul? E o încălcare clară a separaţiei puterilor în stat", a afirmat Pop. E a mai militat pentru independenţa CSM-ului, care ar trebui să fie "organul suprem al magistraturii", singurul care numeşte procurori.

Buda a aşteptat proiectul Cotroceniului

Liderul PDL Cluj spune că a fost invitat prea târziu la dezbatere. "PDL nu refuză dezbaterile, dar am fost informaţi foarte târziu, când oamenii aveau deja programul făcut", a explicat Buda absenţa democrat-liberalilor de la dezbatere. El susţine că n-a convocat Comisia pentru revizuirea Constituţiei deoarece a aşteptat proiectul "copt" în laboratoarele Cotroceniului, care, în acest moment, e în analiza Consiliului Legislativ. "Când vom primi acest proiect al preşedintelui, vom intra în linie dreaptă. Posibil să convoc comisia chiar în timpul verii", a spus Buda.

El crede că revizuirea Constituţiei este posibilă în actualul mandat. "Mizez pe ceea ce înseamnă maturitatea celor din PSD, PNL şi PC. Dacă vor să nesocotească voinţa românilor exprimată prin referendum, să-şi asume această poziţie public", a comentat Buda. El a reacţionat şi la reproşul lui Şova privind lipsa de independenţă. "Nu-s preocupat de o polemică sterilă cu domnul Şova. Până una-alta, am cu ce mă mândri. Ca preşedinte de comisie, am făcut cele patru coduri. Să faci un cod nou, după Cuza, nu e puţin lucru. Probabil, domnul Şova are alte preocupări, aşa că îi înţeleg limitele şi, chiar dacă s-ar mai putea spune multe despre Domnia Sa, din eleganţa unui ardelean faţă de un dâmboviţean, prefer să mă abţin", a declarat Buda.

 

 

Comenteaza