Concluzia studiului UDMR: autonomia nu figurează pe agenda maghiarilor

Concluzia studiului UDMR: autonomia nu figurează pe agenda maghiarilor
Realizată de UDMR timp de aproape un an, marea consultare a populaţiei de etnie maghiară din Transilvania, sub genericul “Fiecare maghiar contează”, a arătat că problemele etnice sunt ultimele pe lista de interese a maghiarilor.

Mai mult, autonomia nici măcar nu pare să figureze printre subiectele de interes ale comunităţii maghiarilor ardeleni.

Prezent la Cluj, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor (foto), a spus că programul electoral al Uniunii, atât acum, cât şi la alegerile din toamnă, se va baza pe datele adunate în marea consultare populară din perioada aprilie-decembrie 2011. "Au fost interogate peste 80.000 de familii de maghiari şi s-au adunat peste 300 de probleme, care pot fi împărţite în cinci mari categorii, în ordinea importanţei: locuri de muncă şi siguranţă socială, infrastructură rutieră şi canalizare şi apă, sănătate şi serviciile medicale, mediul înconjurător şi categoria problemelor specifice maghiarilor, legate de utilizarea limbii materne, învăţământ de toate gradele şi cultură în limba maternă", a explicat Kelemen.

În schimb, liderul UDMR nu a menţionat autonomia printre priorităţile etnicilor maghiari. Kelemen a mai anunţat că, la nivelul întregii ţări, Uniunea va arunca în luptă o "armată" de 9.479 de candidaţi, cu 562 mai mulţi decât la alegerile locale din 2008. Dintre aceştia, 317 vor candida la funcţii de primar, în condiţiile în care UDMR a câştigat în 2008 aproximativ 260 de primării. În 13 judeţe (Arad, Bistriţa-Năsăud, Bihor, Braşov, Harghita, Alba, Covasna, Cluj, Mureş, Maramureş, Satu Mare, Sălaj şi Timiş) Uniunea va încerca să câştige preşedinţia consiliilor judeţene.

 

 

Comenteaza