Atârnătorii guvernării simt că e rost de oareşce gheşeft

Atârnătorii guvernării simt că e rost de oareşce gheşeft
Iminenta retragere a UDMR de la guvernare, coroborată cu oferta făcută public de Klaus Iohannis pentru redesenarea majorităţii parlamentare, a determinat partidele de buzunar să încerce să profite la maxim de satutul lor de asiguratori ai majorităţii care ţine în viaţă cabinetul Victor Ponta şi să ridice nivelul pretenţiilor faţă de PSD.

 

Invitat la guvernare pe post de înlocuitor al UDMR, PNM, formaţiunea lui Călin Popescu-Tăriceanu, a cerut dublul portofoliilor deţinute încă de Uniune, adică patru, dar se pare că pretenţia a fost premeditat exagerată, pentru ca, în schimbul acceptării a doar două portofolii, cum a anunţat deja public Ponta că oferă, acestea să aibă altă importanţă decât Cultura şi Întreprinderile Mici şi Mijlocii, deţinute acum de UDMR. De altfel, Tăriceanu a recunoscut că PNM e interesat de Finanţe sau Economie. Prinsă într-o şedinţă, liderul interimar al PNM Cluj, deputatul Steluţa Cătăniciu, nu a putut da detalii suplimentare despre pretenţiile oamenilor lui Tăriceanu.

Cel mai mare partid mic din guvern, care, ajutat şi de câteva migrări, chiar ar putea bascula majoritatea parlamentară, UNPR, n-a solicitat (cel puţin deocamdată nu s-a aflat despre asemenea pretenţii) funcţii în plus, ci a pus din nou pe masă două proiecte mai vechi, privind supraimpozitarea marilor averi şi coborârea vârstei minime la care se poate vota, la nivelul a 16 ani. Oamenii lui Oprea au intrat deja în coliziune cu premierul, care şi-a reiterat decizia de a nu mai umbla la impozite şi taxe în anul care vine.

De altfel, propunerea UNPR a fost deja dezavuată de Tăriceanu şi nici conservatorii n-au primit-o cu prea multă încântare. "Aceste proiecte nu sunt importante pentru noi, sunt importante pentru ţară. Partenerii de guvernare sunt cum sunt, e vorba de două proiecte trecute într-un protocol, dar nu sunt condiţie de rămânere la guvernare", a explicat preşedintele UNPR Cluj, Ştefan Dimitriu.

Cu liderul de facto la închisoare, conservatorii s-au trezit cu o potenţială revoltă internă. Deranjaţi de obedienţa preşedintelui lor, ministrul Agriculturii Daniel Constantin, faţă de Victor Ponta şi PSD, conservatorii din regiunea de N-V s-au reunit vineri la Cluj şi au solicitat delimitarea PC de PSD, participare singuri în alegeri şi congres în luna ianuarie.

„Nu cerem ieşirea de la guvernare ci o separare clară a ceea ce înseamnă partidul nostru în raport cu alte partide şi tocmai de aceea am cerut congres, pentru că există nemulţumiri în toate organizaţiile faţă de modul în care conducerea partidului gestionează relaţia cu PSD. E vremea să avem identitate proprie, doctrină proprie de centru-dreapta, să fim un partid care să aibă un cuvânt de spus.

Inclusiv guvernarea se poate negocia, dar toate aceste decizii trebuie luate de un organism colectiv de conducere, în care noi ne-am delegat deja doi reprezentanţi, în persoana deputaţilor Cornelia Negruţ şi Mircea Irimie. Mai e o problemă, trebuie să discutăm şi cu partidul domnului Tăriceanu, ai cărui parlamentari fac parte din grupul nostru parlamentar, al PC", a declarat vicepreşedintele PC pentru Regiunea N-V, fostul senator Şerban Rădulescu, liderul PC Cluj.

El a adăugat că nu agreează supraimpozitarea averilor mari. „Nu cunosc conţinutul proiectului, doar titlul, iar părerea mea, ca reprezentant al unui partid de centru-dreapta, după titlu, e un proiect cel puţin discutabil", a afirmat Rădulescu.

Probleme par să pună şi cei din PPDD. După ce recent Ponta le-a cumpărat loialitatea cu două funcţii cu rang de secretar de stat, acum nu i-a mai npominalizat printre partidele care ar avea dreptul la câte două portofolii ministeriale. Revolta în PPDD a pornit, deocamdată, doar la nivelul celor 15 parlamentari pe care îi mai are, care au decis ruperea unilaterală a protocolului semnat cu PSD. Beneficiară a unuia dintre cele două oase de ros oferite de Ponta oamenilor lui Dan Diaconescu, preşedintele PPDD Simona Man a declarat că formaţiunea sa va continua să sprijine guvernul.

„Sincer, tot ce ştiu, ştiu din presă, n-am o informaţie oficială privind ruperea sau continuarea protocolului privind susţinerea guvernului. Săptămâna aceasta vom avea o şedinţă şi, cu siguranţă, acolo se va lua o decizie", a fost singurul comentariu al preşedintelui PPDD Cluj, viceprimarul de Turda, Lucian Nemeş.

Şeful PSD Cluj, Remus Lăpuşan, spune că acest val de pretenţii este unul normal şi nu constituie un motiv de îngrijorare pentru social-democraţi. „E o situaţie normală, întotdeauna au fost astfel de discuţii, ei pot să ceară orice, inclusiv funcţia de prim-ministru. Din punctul meu de vedere e mult zgomot pentru nimic, fiecare vrea să arate că are cei mai buni oameni, fiecare vrea să-şi pună în valoare toate talentele pe care le stăpâneşte în arta negocierii, fiecare vrea să obţină cât mai mult.

Sunt lucruri normale, nu reprezintă nici o problemă. Se vor pune toţi la aceeaşi masă şi vor găsi o soluţie comună. Ar fi fost anormal dacă cineva bătea cu pumnul în masă şi refuza orice negociere, dar nu e cazul, sunt convins că guvernul Ponta va avea majoritate în parlament până la alegerile din 2016", a comentat Lăpuşan.

El a avut un mesaj special de transmis conservatorilor clujeni. „Sunt de acord cu PC, să-şi construiască o identitate proprie şi de acum să meargă singuri în alegeri. Mi-aş dori ca, la alegerile parţiale pentru preşedinţia consiliului judeţean, să vină cu candidat propriu", a declarat Lăpuşan. El a fost ceva mai maleabil în privinţa proiectelor pretinse de UNPR. „Sunt proiecte care pot fi discutate, nu trebuie privite cu patimă. Trebuie discutate, analizate de experţi şi venit cu o analiză pertinentă", a spus Lăpuşan.

 

Comenteaza