Campanie clujeană: “Fotbal la TV pentru tot românul”
- Scris de Valentin Malaescu
- 08 Apr 2011, 01:08
- Politica
- Ascultă știrea

După ce a recurs la toate mijloacele de luptă parlamentară, după ce a organizat chiar un protest în centrul Clujului, deputatul (încă) PDL Mircia Giurgiu vine cu o nouă propunere pentru ca meciurile Ligii I de fotbal să fie accesibile la televizor tuturor românilor. El vrea să impună "cabliştilor" difuzarea tuturor canalelor care vor difuza aceste meciuri.
"Am făcut toate demersurile posibile, am trimis interpelări la CNA, la Consiliul Concurenţei. De la ultimii nici până în ziua de azi n-am primit un răspuns. Din nou, s-a făcut licitaţie şi, din nou, meciurile au fost împărţite între mai multe posturi fără acoperire naţională. Voi propune Ligii Profesioniste de Fotbal să ceară tuturor operatorilor să formeze şi să ofere un pachet de programe sport, care să conţină Digi Sport, Dolce Sport, GSP TV şi GSP TV+, la un preţ de maxim 10 lei pe lună, astfel încât oricine doreşte să poată vedea orice meci din Liga I de fotbal", a anunţat Giurgiu. El nu a ştiut însă să explice în ce mod ar putea Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) să impună operatorilor TV cum să-şi alcătuiască grila şi pachetele de programe din ofertă. "Nu ştiu, e problema lor. Să găsească soluţia pentru ca toţi cei care doresc să poată viziona orice meci al Ligii I", a spus Giurgiu. El a ameninţat că dacă nu se va rezolva această problemă va organiza un marş de protest al microbiştilor.
Coleg de partid cu Giurgiu deocamdată, deputatul Petru Călian e ironic. "Problema e că eu vreau să văd şi pe Real Madrid, şi pe Lyon şi pe Bayern München, că suntem în UE, dar tot la 10 lei, că n-au românii bani. Vorbind serios, nu poate statul să se amestece într-o chestiune privată. Fiecare club are interesul să-şi vândă imaginea cât mai scump. Dar, aşa, la palmares, merge şi o asemenea idee", a comentat Călian.
Politicienii clujeni dau puţine şanse de reuşită ideii lui Giurgiu. Social-democratul Vasile Dâncu apreciază că pentru televiziunile menţionate ar fi o afacere să fie distribuite de toţi operatorii, chiar dacă preţul ar fi mic, dar a afirmat că, nefiind finalizată complet licitaţia, ar putea apărea şi alte televiziuni care să obţină meciuri. În opinia sa, mai întâi ar trebui lămurit statutul campionatului naţional de fotbal. "Avem de ales: ori acceptăm faptul că Liga I e o chestie comercială, organizată de un ONG şi câteva firme, fără implicarea vreunei instituţii a statului (nici măcar federaţia de fotbal nu e implicată), şi atunci statul nu poate impune nici un fel de reglementare, ori mergem pe principiul interesului legitim al cetăţeanului de a vedea meciurile şi atunci CNA ar putea impune reguli pentru licitarea Ligii I, doar pentru posturile cu acoperire naţională, deşi nici asta nu-i chiar «cuşer», vorba românului", a comentat Dâncu. Pe de altă parte, el nu este de acord ca televiziunile să susţină financiar un fotbal de mâna a doua. "Deşi am putea prezuma că există microbişti în toată ţara, nu cred că trebuie ţinute în viaţă, pe banii noştri, ai tuturor, echipe care nu produc spectacol, echipe susţinute artificial de municipalităţi. Nivelul fotbalului de la noi e foarte slab. Pe de altă parte, n-are rost să subvenţionăm noi toţi, plătind abonamentele TV, nişte echipe cu patroni mai apropiaţi de lumea interlopă decât de fotbal", a opinat Dâncu.
Opinia sa e împărtăşită şi de liderul UDMR Cluj, viceprimarul Laszlo Attila. El sugerează că sunt prea multe echipe în prima ligă şi nu crede în soluţia lui Giurgiu. "Sunt cinci, şase, şapte echipe ale căror bugete le asigură o bună funcţionare şi fără banii de la televiziuni. Adevărul este că o bună parte din veniturile televiziunilor finanţează cluburi de fotbal. Oricum, Giurgiu nu poate impune nimic. Acolo sunt bani privaţi, nu banii lui Giurgiu şi fiecare vrea să-şi recupereze banii cumva", a declarat Laszlo.
Nici deputatul PNL Horea Uioreanu nu vede realizabil un asemenea proiect. "E şi asta o soluţie, deşi mira-m-aş să accepte, pentru că, de exemplu, Dolce Sport şi Digi Sport aparţin unor operatori aflaţi în competiţie directă şi fiecare vrea să-şi maximizeze audienţa", a spus Uioreanu. În ciuda insistenţelor, n-am reuşit să obţinem un punct de vedere de la nici unul dintre principalii operatori TV.