Eşecul Schengen, analizat de Andrei Marga şi Vasile Puşcaş
- Scris de Valentin Malaescu
- 25 Sep 2011, 22:52
- Politica
- Ascultă știrea

Cei doi au fost invitaţii lui Mihai Hurezeanu, în emisiunea Ediţie Specială. Marga a opinat că motivul real al amânării primirii României în zona europeană a liberei circulaţii este neîncrederea occidentalilor în democraţia din România. "La început s-au opus Franţa şi Germania, acum au fost Olanda şi Finlanda. Se întâmplă. Vom fi primiţi până la urmă, să fie clar. Există trei cauze pentru amânare: neîndeplinirea criteriilor tehnice - şi amintesc doar comerţul cu vize - comportamentul românilor în afara graniţelor (furturi, cerşetorie etc.) şi neîncrederea în politica internă a României. Să admitem că problemele tehnice se vor rezolva, că românii îşi vor schimba comportamentul, adevărata problemă este deficitul de democraţie. În România ne facem iluzii că nu se vede ce se întâmplă. La noi, democraţia e într-o criză atât de adâncă, încât ne îndoim dacă nu e cumva un autoritarism", a afirmat Marga.
Puşcas a remarcat că dubla amânare a aderării României la spaţiul Schengen e un fapt fără precedent în UE. "Nu e adevărat ce se spune, că am fost primiţi prea devreme în UE. Am fost primiţi la timp, dar statul român nu şi-a făcut apoi datoria. Dar a fi amânat pentru a doua oară e fără precedent. În procedurile UE nu intri dacă n-ai certitudinea rezolvării pozitive. După ce am fost amânaţi în primăvară mi-am spus că îşi vor repara greşeala, dar când am văzut spectacolul cu arestările din vămi, mi-am dat seama că n-avem nici o şansă. Iar acum liderii de la guvernare încearcă să transforme totul într-o victorie", a remarcat Puşcaş.
El a precizat că neacceptarea României în zona Schengen va menţine statutul românilor de peste hotare de cetăţeni de categoria a doua, dar va şi reduce atractivitatea României pentru investitorii străini.