Doliu în Arhiepiscopia Clujului. A murit starețul Mănăstirii „Sfânta Treime” din Feleacu

Doliu în Arhiepiscopia Clujului. A murit starețul Mănăstirii „Sfânta Treime” din Feleacu

Arhimandritul Alexandru Ghenț, stareț al Mănăstirii „Sfânta Treime” din Feleacu timp de peste trei decenii, a trecut marți la Domnul.

Arhimandritul Alexandru Ghenț, stareț al Mănăstirii „Sfânta Treime” din Feleacu timp de peste 30 de ani, a trecut la cele veșnice marți, 23 iunie 2026.

Părintele Alexandru Ghenț a slujit la Mănăstirea „Sfânta Treime” din Feleacu, județul Cluj, încă de la reînființarea acesteia, în anul 1992.

Potrivit informațiilor transmise de mănăstire, miercuri slujba de priveghi va fi oficiată în Biserica mare, de la ora 18:00.

Slujba înmormântării va avea loc joi, de la ora 12:00, și va fi oficiată de Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Doliu în Arhiepiscopia Clujului. A murit starețul Mănăstirii Feleacu

Născut la 5 decembrie 1962, în județul Bihor, părintele Alexandru și-a urmat chemarea monahală în anul 1992, când a intrat în obștea Mănăstirii Nicula. În același an a fost tuns în monahism și hirotonit diacon și preot, fiind trimis să slujească la Feleacu, loc de care avea să-și lege întreaga viață.

Sub îndrumarea sa, Mănăstirea Feleacu a cunoscut o transformare profundă. Reînființată la începutul anilor ’90, după mai bine de două secole de la desființarea sa, mănăstirea a devenit un important centru de rugăciune, pelerinaj și cultură pentru întreaga regiune. Părintele Alexandru a coordonat construirea noii biserici și dezvoltarea complexului monahal, contribuind decisiv la renașterea unui loc cu o istorie de peste patru secole.

În anul 2014, la sfințirea noii biserici, Înaltpreasfințitul Andrei îi evidenția eforturile, vorbind despre „minunata biserică din Feleac ridicată prin osârdia părintelui Alexandru”, o recunoaștere a muncii și devotamentului său pentru comunitate.

Comenteaza
Maintained by Burzcast and Burzcast Media .