Sute de clujeni s-au închinat la moaştele Sfântului Nectarie, la Catedrala Mitropolitană
- Scris de Ziua de Cluj
- 25 Mar 2015, 00:52
- Religie
- Ascultă știrea

Marți, 24 martie, în ajunul praznicului Bunei Vestiri au fost aduse la Cluj-Napoca o parte din moaștele Sfântului Ierarh Nectarie din insula Eghina, Grecia. Acestea au fost trimise de mitropolitul Eghinei, cu ocazia praznicului Bunei Vestiri, din 25 martie, când Mitropolia Clujului își serbează hramul.
„Moaştele au fost așezate pentru închinarea credincioşilor la Muzeul Mitropoliei Clujului, de la subsolul Catedralei Mitropolitane. Aici, credincioșii se vor putea închina timp de câteva zile, iar apoi ele vor fi depuse la Capela Centrului de Îngrijiri Paliative Sfântul Nectarie, din Cluj-Napoca", a declarat preotul Bogdan Ivanov, purtător de cuvânt al Mitropoliei Clujului.
„Sfântul Nectarie este unul dintre cei mai iubiţi şi mai căutaţi sfinţi de către credincioşii din Grecia de astăzi dar şi din multe alte ţări. El s-a făcut cunoscut în rândul credincioşilor prin mai multe minuni săvârşite atât în timpul vieţii, cât şi după moartea sa.
Foarte mulţi credincioşi au venit de-a lungul vremii să se închine la sfintele sale moaşte, aflate la mănăstirea Sfânta Treime din insula Eghina, şi au plecat vindecaţi sufleteşte şi trupeşte", scrie site-ul crestinortodox.ro