Se semaforizează trecerile de pietoni de la intrarea în Cluj-Napoca
- Scris de Sergiu Vlăgea
- azi, 12:27
- Administraţie
- Ascultă știrea
Consiliul Județean Cluj a emis, la cererea Primăriei Feleacu, certificatul de urbanism aferent derulării lucrărilor de amenajare a semaforizării trecerilor de pietoni amplasate pe raza localităților Feleacu și Vâlcele, pe traseul drumului național DN 1.
Proiectul inițiat de Primăria Feleacu vizează semaforizarea a patru treceri de pietoni existente pe DN1 (E60), situate în zone cu trafic intens și flux pietonal semnificativ.
Astfel, pe lângă instalarea de semafoare pietonale cu acționare la buton, investiția mai prevede crearea de zone mediane care să permită pietonilor traversarea în siguranță, câte un sens de circulație pe rând, respectiv amenajarea de covoare roșii antiderapante înaintea fiecărei treceri și execuția de marcaje rutiere reflectorizante.
„Susținem acest proiect al primăriei Feleacu, care vizează, în principal, siguranța cetățenilor de aici, în condițiile în care DN1 este una dintre cele mai circulate artere din regiune, fiind folosită atât de navetiști, cât și de traficul de tranzit. O semnalizare corespunzătoare este esențială, astfel încât trecerile de pietoni să nu mai pună în pericol viețile oamenilor, în special ale copiilor, vârstnicilor sau persoanelor cu mobilitate redusă, care sunt cei mai vulnerabili în trafic", a afirmat liderul CJ Cluj, Alin Tișe.











