Grigoraş, în gardă înaintea duelului cu Pandurii
- Scris de Catalin Suciu
- 20 Sep 2013, 22:41
- Sport
- Ascultă știrea

CFR Cluj primeşte duminică vizita Pandurilor , una dintre cele mai în formă echipe din Liga I. „Feroviarii" traversează o perioadă dezastruoasă, iar antrenorul Petre Grigoraş aşteaptă o minune. „Nu jucăm nimic. Dacă vom evolua ca şi cu Universitatea, va fi greu să luăm şi un punct", spune Grigoraş.
După şapte etape de campionat, CFR ocupă doar locul 10, cu 9 puncte. Echipa a câştigat doar două meciuri, cu Viitorul Constanţa şi cu Corona Braşov, a remizat în alte trei partide şi a pierdut două la scor, 0-4 cu Vaslui şi 0-3 cu Steaua. În ultima etapă, CFR-ul a terminat la egalitate (0-0) cu rivala Universitatea Cluj după un joc în care „studenţii" au irosit câteva ocazii mari de gol. „Nu am jucat nimic şi sunt foarte îngrijorat de ceea ce se întâmplă. Nu avem ocazii de gol, nu reuşim să punem presiune pe adversar , nu ne iese nimic. Sper să se schimbe lucrurile. Cu jocul din meciul cu Universitatea nu cred că avem nici o şansă în faţa Pandurilor. Dacă jucăm ca până acum, nu luăm nici un punct sau va fi foarte greu să facem şi egal", a spus tehnicianul CFR-ului.
Pandurii este una dintre formaţiile care şi-au anunţat şi în acest sezon candidatura la primele locuri. Gorjenii sunt pe locul cinci în campionat şi sunt angrenaţi şi în Europa Leaguea, calificându-se în grupe după trei tururi preliminare şi eliminarea surprinzătoare a portughezilor de la Sporting Braga. Totuşi, elevii lui Cristian Pustai au pierdut primul joc, fiind învinşi joi pe teren propriu de Dnepr Dnepropetrovsk, cu 1-0. „Jucăm mai bine în deplasare, sper să ne revanşăm în meciurile următoare. Acum urmează un meci foarte dificil cu CFR Cluj. Chiar dacă nu sunt în cea mai bună formă, au fotbalişti de mare valoare, joacă pe teren propriu şi îşi doresc foarte mult să demonstreze că nu au jucat la adevărata lor valoare până acum. Sper ca jucătorii mei să fie pregătiţi 100% pentru acest meci, eu vreau să câştigăm, vom juca doar la victorie", a spus antrenorul Pustai.
Partida dintre CFR Cluj şi Pandurii se va juca duminică, de la 19:30, fiind transmisă în direct pe Digi Sport şi în format live-text pe ziuadecj.ro.
CFR, echipa probabilă
Felgueiras - Hora, Cadu, Piccolo, Camora - Obiora, Rui Pedro, Voiculeţ - Deac, Chuka, Batin