Supercupa merge la Giurgiu. CFR - Astra 0-1 GALERIE FOTO+VIDEO

CFR Cluj nu a reuşit să aducă în vitrina clubului cel de-al zecelea trofeu din istorie. Supercupa merge la Giurgiu, după o partidă marcată de ploaia torenţială care a căzut sâmbătă seara la Cluj.

Supercupa, la care a asistat din tribunele Cluj Arena şi noul selecţioner al naţionalei, Cristoph Daum, nu a avut multe de oferit celor prezenţi la meci. Partida a fost marcată de ploaia care s-a abătut asupra Clujului şi care a transformat terenul de joc într-o mlaştină ce nu a permis jucătorilor celor două echipe să îşi demonstreze calităţile tehnice.

Tot ploaia, mai exact bălţile create pe gazonul de pe Cluj Arena, a fost la originea singurului gol al meciului. Larie încearcă să trimită simplu spre portaul Marc, dar pe traseul mingii se află o baltă care încetineşte balonul. Goalkeeper-ul CFR-ului respinge prin alunecare, însă doar până la de Amorim, care nu are altceva de făcut decât să trimită în poarta goală.

1-0 pentru Astra şi CFR mai avea doar câteva minute pentru a egala şi a trimite meciul la penalty-uri (Federaţia a decis ca Supercupa să nu aibă prelungiri). Egalarea era să vină în minutul 90+3, când Mureşan a ratat o ocazie cu care nu s-a întâlnit foarte des în cariera s-a: Gavrilaş iese greşit pe o centrare, iar mingea ajunge la fundaşul CFR-ului, care trimite pe lângă poartă din 3 m.

Pe un teren de 105x65 m, pe un stadion de 44 de milioane de euro, Supercupa a fost decisă de o baltă, pentru că sistemul de drenaj al stadionului nu mai funcţionează aşa cum trebuie, fiindcă nu sunt bani. Societatea care administrează stadionul este cu un picior în groapa falimentului şi nu are fondurile necesare pentru a întreţine instalaţiile cu care arena a fost dotată iniţial: sistem de drenaj principal, transversal, din 10 în 10 m, şi sistem de drenaj secundar, longitudinal, la fiecare 1,5 m.

Vezi aici cele mai importante faze ale meciului: VIDEO

...

---------------------------

Partida a fost transmisă în format LIVE TEXT, pe ziuadecj.ro. Puteţi urmări mai jos desfăşurarea meciului:

Final: Astra - CFR Cluj 1-0 (De Amorim 86)

Min. 90+3: Ocazie uriașă pentru CFR Cluj! Mureșan trimite din 3 m pe lângă poarta goală, după o ieșire greșită a lui Gavrilaș

Min. 88: Schimbare la CFR. Iese Jakolis, intră Nouvier

Min. 86: GOL! Astra - CFR Cluj 1-0! De Amorim trimite în poarta lăsată goală de Marc, după o eroare a acestuia

Min. 84: Oros îi ia locul lui Lovin

Min. 80: Texieira este blocat în momentul în care reia cu capul spre poartă, din 6 metri

Min. 75: Cristian Lopez este și el avertizat

Min. 74: Boldrin primește cartonașul galben

Min. 70: Guimaraes îl înlocuiește pe Bud în echipa clujeană

Min. 61: Daniel Florea îl înlocuiește pe Boudjemaa

Min. 59: Gavrilaș iese pe sub minge la o centrare către Bud, dar balonul este respins de un fundaș din apropierea porții

Min. 58: Teixeira primește cartonașul galben

Min. 54: Ploaia torențială din Cluj-Napoca le pune probleme jucătorilor celor două echipe

Min. 48: Bud și Negruț îl pun la încercare pe noul intrat între buturile Astrei

Min. 46: Silviu Lung, accidentat în prima repriză în urma unui duel cu Păun, a fost înlocuit cu Gavrilaș

Pauză : Astra - CFR Cluj 0-0

Min. 45: Un nou cartonaş galben, de această dată pentru Tiago Lopes

Min. 38: Larie primește și el cartonașul galben

Min. 27: Alexandru Ioniță trage alături de la aproximativ 22 de metri de poarta adversă

Min. 21: Marc respinge mingea trimisă cu capul de Fabricio Silva în urma unei lovituri libere executate de Boudjemaa

Min. 20: Jakolis îl împiedică pe Junior Morais și primește și el galbenul

Min. 15 : Petrucci primește cartonașul galben pentru un fault dur la mijlocul terenului

Min. 7: Teixeira încearcă un șut de la 25 de metri, care trece însă peste bara transversală

Min. 2: Balonul ajunge pentru prima dată în careul de 16 metri, după lovitură liberă din banda dreaptă executată de Alexandru Ioniţă. Colegii săi nu au reuşit să reia spre poartă.