Revelaţia Oradea vine după puncte la Cluj

Revelaţia Oradea vine după puncte la Cluj
Vicecampioana “U” Mobitelco BT va întâlni azi CSM Oradea, cea mai interesantă echipă a debutului de campionat, într-un meci contând pentru etapa a VI-a a Diviziei A la baschet masculin.
Partida este programată la Sala Sporturilor “Horia Demian” cu începere de la ora 19:00. Înaintea acestui joc, clujenii ocupă locul patru, la egalitate de puncte, nouă, cu formaţia care încheie podiumul, Gaz Metan Mediaş. După ce runda trecută au bifat în Bănie a patra victorie din sezonul regulat, 79-66 cu SCM Craiova, “studenţii” au doar varianta victoriei în confruntarea de azi cu orădenii de la CSM, echipă care a jucat doar trei meciuri în această stagiune, câştigându-le pe toate. Oaspeţii de azi au reuşit să aplice singurul eşec din acest sezon celor de la Steaua Bucureşti, una dintre favoritele la titlu.

Tehnicianul “U” Mobitelco BT, Marcel Ţenter, mizează pe inspiraţia elevilor săi în fazele “cheie” ale jocului şi spune că nu va ezita să dea credit jucătorilor tineri din echipă, dacă scorul o va permite. “Am urmărit formaţia din Oradea, la fel cum urmăresc toate adversarele noastre. Meciul va fi decis de evoluţia noastră. Dacă vom avea constanţă în apărare şi siguranţă în atac, vom decide jocul. Contez pe maturitatea jucătorilor mei. Sper ca meciul să decurgă în favoarea noastră, şi, în funcţie de evoluţia scorului, voi introduce tinerii din lot. Pe Bercean l-am folosit şi la Craiova, unde nu l-am avut la dispoziţie pe Pop, care a acuzat probleme de sănătate”, a declarat Ţenter.


Comenteaza