Pârtii de ski de 200.000 de euro la Dângău-Mare

Pârtii de ski de 200.000 de euro la Dângău-Mare
Două pârtii de ski destinate pe de o parte profesioniştilor iar pe de alta începătorilor, au fost inaugurate în această săptămână în localitataea Dângău-Mare.
Investiţia în instalaţii şi amenajarea pârtiilor se ridică la aproximativ 200.000 de euro.

Pârtia, „Gemenii” are o lungime de 600 de metri şi o dificultate medie, cu grad de înclinare al pantei de 23%.

Cea de-a doua pârtie, „Neagra”, are 400 de metri şi o dificultate mare, cu pantă de 33%, fiind catalogată ca pârtie „neagră”, conform reglementărilor internaţionale, precizează administratorii pârtiilor.

„Suntem o echipă de oameni tineri, pasionaţi de ski, care cunosc nevoile skiorilor iar de la an vom încerca să ne îmbunătăţim serviciile”, a precizat Adrian Moga, unul din co-proprietarii pârtiilor şi responsabil cu administrarea acestora.

Echiamentele şi instalaţii sunt „second-hand”, fiind mportate din Italia, iar pârtiiile au fost omologate de ISCIR în acest an.

Preţul unei urcări pe pârtie este de 2,5 lei, au precizat, într-un e-mail transmis presei, administratorii pârtiei.

Programul ed acces pe pârtie este între 11-17, de luni până vineri, respectiv sâmbătă şi duminică între orele 10.17. Alăturat pârtiilor se află şi o terasă unde pot fi consumate băuturi calde de sezon.



Comenteaza