CFR poate duce “Gazul” în Europa

CFR poate duce “Gazul” în Europa
“Feroviarii” joacă astăzi la Mediaş, pe terenul unei echipe care şi-a depăşit condiţia în acest sezon şi care trage tare pentru a prinde in extremis un loc de cupă europeană.

Jucătorii CFR-ului sunt aproape de sfârşitul unui sezon dezastruos pentru ei, din toate punctele de vedere, iar motivaţia pentru ultimele două partide lipseşte cu desăvârşire. În cealaltă tabără, Gaz Metan are parte de un final încins şi care se poate încheia cu o calificare în Europa League. Meciul este programat de la ora 20:30 pe stadionul municipal din Mediaş şi va fi transmis de GSP TV şi LiveText pe ziuadecj.ro.

Şase puncte în ultimele două etape - este obiectivul declarat al "feroviarilor" înaintea meciurilor cu Gaz Metan Mediaş şi Steaua. "Vor fi două partide dificile, dar vom face totul să câştigăm. Nu cred că cei de la Mediaş sunt favoriţi, chiar dacă sunt mai bine clasaţi decât noi", este de părere mijlocaşul Rafael Bastos. Totuşi, meciul rămâne unul fără miză pentru echipa din Gruia, care se află în afara oricărui obiectiv şi a arătat, nu de puţine ori, că este total lipsită de motivaţie.

În schimb, Mediaşul este încă în cursa pentru ultimul loc de Europa League şi ar putea ajunge acolo dacă va câştiga ultimele două meciuri, iar Steaua nu va obţine mai mult de patru puncte în ultimele etape. Relaţiile dintre CFR Cluj şi Gaz Metan au fost mereu unele apropiate, mai ales de când medieşenii au avut un rol important în promovarea CFR-ului din 2004. În plus, acum un an şi jumătate, CFR l-a luat de la Mediaş pe Cristi Bud, plătind 800.000 de euro pentru atacant. În acest sezon, "feroviarii" au încercat să îl transfere şi pe jucătorul-vedetă al echipei, Eric de Oliveira, însă cele două părţi nu au ajuns la un numitor comun.

După ce în partida trecută "feroviarii" au fost nevoiţi să joace fără doi titulari din cauza suspendărilor, Cadu şi Emmanuel Kone, la meciul cu Mediaş este rândul lui Panin să stea pe margine. Fundaşul a luat al 7-lea cartonaş galben al sezonului în meciul cu Bistriţa. Astfel, pe postul de fundaş stânga va juca Veloso, iar pe dreapta va fi folosit din nou Nuno Diogo. CFR ar putea arăta astfel: Mincă - Diogo, Cadu, Piccolo, Veloso - Mureşan - E. Kone, Peralta, Nicoară - Batin, Bud. Meciul va fi arbitrat de Dragoş Istrate, ajutat de asistenţii Florin Ungureanu şi Marius Nicoară.

Avantaj pentru CFR în meciurile directe

CFR Cluj şi Gaz Metan Mediaş s-au întâlnit de cinci ori în Liga I din 2008 încoace, de la promovarea Mediaşului pe prima scenă. "Feroviarii" s-au impus de două ori, două meciuri s-au încheiat la egalitate, iar medieşenii au reuşit să iasă învingători o singură dată. Meciul din tur s-a încheiat la egalitate, 1-1, după golurile marcate de Roberto De Zerbi pentru CFR, respectiv de Eric pentru medieşeni.

 

 

Comenteaza