A treia zi de la Winners Open începe cu o victorie românească. Buzărnescu s-a calificat în turul al doilea

Jucătoarea clasată pe locul 133 WTA a trecut de Viktoriya Tomova, scor 6-2, 6-3, într-o oră și 20 de minute.

Românca a început bine partida împotriva bulgăroaicei și a câștigat primele cinci game-uri. Deși Tomova a încercat o revenire, Buzărnescu și-a adjudecat primul set, scor 6-2.

Ca și în prima parte, românca a început bine, a luat primele două game-uri, însă apoi jocul s-a echilibrat. Cu toate acestea, Mihaela Buzărnescu a forțat și a reușit să se impună, 6-3, 6-2.

De la aceeași oră s-au disputat partidele Buyukakcay – Kucova, 1-6, 1-6, și Kuzmova – Schmiedlova 4-6, 2-6.