Ana Bogdan a avansat 10 locuri în clasamentul WTA după succesul de la Parma

| Foto: wtatennis.com

România e reprezentată de trei sportive între primele 100 de jucătoare ale lumii.

Deși a pierdut o poziție, Sorana Cîrstea rămâne cea mai bine clasată româncă în ierarhia WTA, pe locul 26. În schimb, Ana Bogdan a avansat 10 locuri, până pe 61, după ce a câștigat turneul de la Parma.

Pentru sportiva în vârstă de 30 de ani, trofeul cucerit în Italia este al doilea al anului, după cel de la Iași, unde s-a impus tot într-un turneu WTA125.

Totodată, Irina Camelia Begu a pierdut 5 locuri și ocupă poziția 66 în clasmentul mondial. Pe de altă parte, Jaqueline Cristian se apropie de revenirea în Top 100, fiind pe poziția 103 WTA, cu 4 locuri mai bine față de precedenta ierarhie.

Jucătoarea în vârstă de 25 de ani este urmată în clasament de Miriam Bulgaru (184 WTA), Elena Gabriela Ruse (185 WTA) și Irina Bara (193 WTA).