Anna Blinkova este noua campioană de la Transylvania Open

| Foto: Transylvania Open

Jucătoarea din Rusia (138 WTA) , care a început turneul în calificări, a cucerit titlul de la Cluj-Napoca după o finală cu Jasmine Paolini (78 WTA).

În fața unui public numeros, a cărui favorită era în mod clar Paolini, Blinkova a fost cea care a evoluat mai bine. Emoțiile și-au spus cuvântul în cazul italiencei, care a comis o serie de erori neașteptate. În schimb, Blinkova a arătat din nou forma bună care a dus-o din calificări în finală și și-a adjudecat primul set, scor 6-2.

Setul secund a fost marcat de problemele întâmpinate pe propriul serviciu de ambele jucătoare. Jasmine Paolini a reușit să își crească nivelul față de primul set și a forțat decisivul, după ce s-a impus cu 6-3.

În cel de-al treilea set, italianca nu a reușit să păstreze același ritm, în timp ce Blinkova a fost mai stăpână pe emoțiile sale. În urmă unui game câștigat pe serviciul adversarei, Anna Blinkova s-a impus 6-2, 3-6, 6-2 și a devenit campioană la Transylvania Open 2022.