Arena CFR-ului nu le-a purtat noroc. Scor alb între ASA și Poli la Cluj

ASA Târgu Mureș a încheiat la egalitate meciul cu ACS Poli Timișoara, scor 0-0, vineri, pe arena din Gruia, în primul meci al etapei cu numărul 23 din Liga 1.

Prima ocazie notabilă a întâlnirii de la Cluj a aparținut mureșenilor, prin Candrea. Mijlocașul de 22 ani a șutat pe centrul porții, dar balonul a fost reținut de straton (53). 4 minute mai târziu, Marius Constantin a înscris cu capul, dar reușita a fost anulată pe motiv de offside (57). Cea mai importantă șansă a Timișoarei a venit în minutul 59, când Fucek a șutat peste poarta lui Pap din 16 metri.

În urma acestei remize, ASA ocupă ultimul loc din clasament, cu 10 puncte. Timișoara este pe 13, având același punctaj. Ambele echipe au pornit cu puncte în minus în acest sezon. ASA are 9 puncte penalizare, iar Timișoara 14.

Record incredibil de fani

La meciul din Gruia s-a stabilit și un record în ceea ce privește numărul de spectatori din istoria Ligii 1, pe stadion fiind puțin peste 20 fani. Partida dintre ASA și Poli Timișoara s-a jucat la Cluj din cauza condițiilor improprii ale terenului din Târgu-Mureș, acesta fiind înghețat.

ASA TÂRGU MUREȘ - ACS POLI TIMIȘOARA 0-0

Cartonașe galbene: Balgiu, Candrea, Rougkalas/ Artean

ASA: Pap - Mendy, Constantin, Rougkalas, Velayos - Petriș, Candrea, Balgiu - Rus, Bâftoi, Nicoliță

Au mai intrat: Dică, Ciolacu, Ferfelea

Antrenor: Ilie Stan

Poli Timișoara: Straton - Novak, Bocșan, Cânu, Străuț - Fucek, Soljic, Artean, Bărbuț - Croitoru, Drăghici

Au mai intrat: Neagu, Popovici, Enrique

Antrenor: Ionuț Popa

Arbitri: Sebastian Colțescu (centru), Daniel Mitruți și Adrian Popescu (tușieri)

Locație: Stadion Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca