Azi se decid sfert-finalistele din Europa League. Care sunt cele mai tari dueluri și unde le poți vedea live

Astăzi, de la orele 20:00 și 22:00, se vor desfășura duelurile din manșa secundă a optimilor Uefa Europa League. 16 formații se pregătesc de bătălia decisivă pentru un loc în sferturile competiției.

Manchester United va da piept pe Teatrul Viselor cu FC Rostov, "diavolii roșii" putând merge mai departe chiar și la scorul de 0-0, datorită golului marcat în deplasare. În tur, echipa lui Jose Mourinho a scos o remiză cu rușii, 1-1, Mkhitaryan a deschis scorul în minutul 35, dar gazdele au egalat după pauză prin Bukharov (53). Confruntarea va începe de la ora 22:00.

Într-un alt duel al serii, Anderlecht pornește cu un avantaj fragil în fața lui Apoel Nicosia, după 1-0 în Cipru, grație golului marcat de Nicușor Stanciu din pasa lui Alexandru Chipciu. Partida se va disputa pe stadionul Constant Vanden Stock, din Bruxelles, de la ora 22:00.

Spectacolul din Europa League va fi completat și de confruntarea dintre AS Roma și Lyon, de pe Stadio Olimpico. Italienii caută revanșa în fața francezilor, elevii lui Spaletti pierzând cu 2-4 în prima manșă. Pentru francezi au înscris Diakhaby (8), Tolisso (47), Fekir (74) și Lacazette (92), reușitele romanilor venind de la Salah (20) și Fazio (33). Ca să se califice în sferturi, formația din Peninsulă ar avea nevoie de un 2-0, aceasta având și avantajul celor două goluri marcate în deplasare. Meciul va începe la ora 22:00.