Barcelona cu un pas în finala Ligii Campionilor

Barcelona a învins pe Bayern Munchen cu scorul de 3-0 în meciul tur al semifinalelor Ligii Campionilor.

Echipa antrenată de Luis Enrique este cu un pas în finala competiției după ce dubla lui Leo Messi și golul din prelungiri marcat de Neymar Jr. i-au adus o victorie mai mult decât încurajatoare cu 3-0 în fața germanilor antrenați de Pep Guardiola - fostul manager al catalanilor.

Meciul ce se îndrepta spre un 0-0 spectaculos a fost întors în cap de argentinianul Messi, care a înscris mai întâi cu un șut plasat din afara careului și mai apoi cu o scăriță în urma unei acțiuni individuale. Neymar a făcut ca Nou Camp să explodeze în sărbătoare în prelungiri când l-a învins pe Manuel Neurer după ce a scăpat singur spre poartă.

Meciul retur de la Munchen se va juca peste o săptămână.

În prima semi-finală, disputată marți, Juventus Torino a luat un ușor avantaj în fața deținătoarei titlului, Real Madrid. Italienii s-au impus cu 2-1 în urma golurilor marcate de Alvaro Morata și Carlos Tevez - din penalty. Cristiano Ronaldo a semnat un gol crucial marcat de oaspeți, care sunt capabili astfel să întoarcă rezultatul în capitala Spaniei săptămâna viitoare.