Barcelona este noua campioană a Europei VIDEO

Barcelona a învins cu 3-1 pe Manchester United în finala Ligii Campionilor de fotbal şi a devenit astfel campioană a Europei.

Golurile au fost marcate de Pedro, Messi şi David Villa, respectiv Rooney.

3-1: Messi a pătruns frumos în careu, a fost oprit de apărarea lui Manchester, mingea a ajuns din nou la Barcelona, iar David Villa a trimis un şut plasat, cu efect, în plasa porţii lui Van der Sar.

2-1: Messi înscrie după un şut cu care l-a surprins prin rapiditate pe portarul Van der Sar.

Barcelona şi Manchester United s-au aflat la egalitate, 1-1, după primele 45 de minute ale finalei Ligii Campionilor de fotbal, care a început la ora 21.45.

1-1 După şapte minute de la golul Barcelonei, Rooney l-a găsit în adâncime pe Giggs, acesta i-a retrimis înapoi, iar Rooney a înscris.

1-0 Pedro Rodriguez a înscris în minutul 27 al meciului, după ce Xavi i-a pasat superb, iar atacantul Barcelonei a trimis un şut plasat, la colţul scurt.

Manchester United şi Barcelona s-au întâlnit sâmbătă, de la ora 21.45, în finala Ligii Campionilor de fotbal, ediţia 2010-2011.

Meciul s-a disputat pe stadionul Wembley din capitala Marii Britanii, Londra.

ziuadecj.ro v-a ţinut la curent cu desfăşurarea partidei.

Echipele aliniate de cei doi antrenori au fost:

Manchester United: Van der Sar - Evra, Vidic, Ferdinand, Fabio ('69 Nani) - Valencia, Carick ('77 Scholes), Giggs, Park Ji-Sung - Rooney, Hernandez. Antrenor: Sir Alex Ferguson.

FC Barcelona: Valdes - Alves ('88 Puyol), Mascherano, Pique, Abidal - Busquets, Xavi, Iniesta - Pedro ('90+2 Afellay) Messi, David Villa ('86 Keita). Antrenor: Josep Guardiola.

Goluri: Pedro ('27), Messi ('54), David Villa ('69) / Rooney ('34)