Begu aduce victoria României în partida cu Canada FOTO

Românca s-a impus în al treilea meci al confruntării din Fed Cup, într-o oră și 24 de minute, scor 6-2, 6-4.

Echipa Canadei s-a prezentat, duminică, cu o schimbare în a doua zi de Fed Cup. Katherine Sebov (319 WTA, al dublu) înlocuit-o pe Carol Zhao (138 WTA) în meciul cu Irina Begu. Românca, numărul 37 WTA, a câștigat rapid, 6-2, un prim set în care a luat primele patru game-uri. Adversara nu a părut să îi pună problem Irinei, căreia i-a fost mai greu sâmbătă, în meciul cu Bianca Andreescu.

Al doilea set al partidei a fost puțin mai complicat, dar Irina Begu s-a impus în cele din urmă. Sebov a jucat mai eficient și a reușit să egaleze, 3-3. În game-ul următor, Begu a reușit break-ul și a mai cedat doar un game până la final.

Următorul meci al zilei va fi înfruntarea de la dublu dintre perechile Ana Bogdan/Raluca Olaru și Carol Zhao/Gabriela Dabrowski.