Brazilia a făcut spectacol contra Coreei de Sud și s-a calificat la pas în sferturile Mondialului

| Foto: fifa.com

Naționala sud-americană s-a distrat în meciul din optimile de finală, în care s-a impus cu 4-1.

Brazilienii au început cu nu se poate mai bine partida, iar Vinicius Jr. a deschis scorul încă din minutul 7. Selecționata din Coreea de Sud nu a apucat să își revină după golul primit, iar Neymar, revenit în teren după accidentarea din grupe, a majorat diferența (13).

Până la pauză, Richarlison (29) și Lucas Paqueta (36) au marcat și ei pentru o primă repriză perfectă reușită de probabil principala favorită la titlul mondial.

Sud-americanii au redus din turație în actul secund și deși au mai avut ocazii, nu au mai reușit să puncteze. În schimb, reușita lui Seungho Paik (76) a reprezentat singurul moment de consolare pentru Coreea de Sud.

Astfel, Brazilia se califică fără emoții în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, unde va întâlni finalista din urmă cu 4 ani, Croația.