Calificare în Grupa Mondială pentru România. Simona Halep a adus al treilea punct pentru echipa națională

Liderul clasamentului mondial s-a impus în fața lui Patty Schnyder (149 WTA), scor 6-2, 6-1.

Căpitanul Elveției, Heinz Guenthardt, a efectuat o schimbare și a introdus-o pe Patty Schnyder în locul Timeei Bacsinszky. Halep a început bine meciul și a reușit break-ul chiar din primul game. Apoi, Simona a controlat meciul și a mai reușit un break la 4-1. Schnyder a reușit la rândul său un break, dar nu a putut reveni. Setul a fost mai greu decât o arată scorul, multe game-uri fiind câștigate la avantaj. Astfel, Halep se impune, în primul set, scor 6-2, în 40 de minute.

Setul secund a început la fel ca și precedentul, cu un break reușit de numărul 1 mondial. Simona a controlat în totalitate partida și nu a pierdut decât un game până la final. Halep s-a impus fără emoții, într-o oră și cinci minute, scor 6-2, 6-1.

Următorul meci va fi cel de dublu dintre perechile Halep/Begu și Teichamnn/Schnyder. Totuși, Florin Segărceanu poate efectua modificări în echipă.