Campioana intră de pe primul loc în play-off. CFR s-a impus în derby-ul de la Craiova

Trupa lui Dan Petrescu a câștigat în fața uneia dintre contracandidatele la titlu, scor 2-0.

Cu Chipciu prima dată în tricoul vișiniu, partida a început cum nu se poate mai bine pentru clujeni. Chipciu a centrat din partea dreaptă, Costache a încercat să reia spre poartă, dar balonul a ajuns la Rondon, care a deschis scorul (9). După gol, CFR-ul s-a retras iar craiovenii au căutat egalarea. În minutul 17, Nistor a lovit bara, iar apoi Arlauskis și Boli au salvat după o fază încâlcită în careul clujean (22). Portarul campioanei a fost la înălțime și a respins din fața lui Cosic. După ce jocul a fost întrerupt din cauza fanilor craioveni, tot echipa gazdă a avut inițiativa. Arlauskis a salvat din nou în fața lui Cicâldău, Ivan a lovit bara în finalul primei reprize.

La fel ca și în prima parte, startul actului secund le-a aparținut clujenilor. La opt minute de la reluare, Rondon a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat puternic în stâlpul porții lui Pigliacelli. Chiar dacă gazdele au fost mai active, "feroviarii" au reușit să dea lovitura la jumătatea reprizei secunde. Manea a centrat din partea dreaptă, iar Martic a reluat în proprie poartă (67). Până la final, CFR a gestionat perfect avantajul și a reușit să se impună cu 2-0.