Foto Cehia - România 1-1, în Fed Cup: Halep, da, Buzărnescu, ba. Galerie mare de la Cluj

Simona Halep s-a impus în meciul cu Katerina Siniakova | Foto: FRT
Cehia - România 1-1 după prima zi de Fed Cup. Halep, da, Buzărnescu, ba
Cehia - România 1-1: Halep, da, Buzărnescu, ba. Mulți fani de la Cluj

Simona Halep (numărul 3 în topul WTA) s-a impus cu 2-0 în prima întâlnire din meciul de la Ostrava, în timp ce Mihaela Buzărnescu a pierdut cu același scor.

Echipele Cehiei şi României sunt la egalitate, 1-1, în sferturile Grupei Mondiale a Fed Cup, după ce Simona Halep a învins-o pe Katerina Siniakova cu 6-4, 6-0, sâmbătă, în Ostravar Arena din Ostrava.

După primul meci, Cehia conducea selecţionata României cu scorul de 1-0: Karolina Pliskova a învins-o pe Mihaela Buzărnescu în două seturi, cu 6-1, 6-4. Pliskova (numărul 5 WTA) s-a impus după o oră şi 25 de minute.

Întâlnirea are loc în sferturile Grupei Mondiale a Fed Cup. Duminică, de la ora 14:00, se vor desfășura celelalte două meciuri de simplu și partida de dublu.