CFR a încheiat cantonamentul din Slovenia cu o nouă victorie

CFR Cluj a bătut-o cu 4-2 pe Zorya Luhansk (Ucraina), joi, în ultimul amical din cantonamentul desfășurat în Slovenia.

"Feroviarii" au deschis scorul prin Billel Omrani. Zorya Luhansk a restabilit egalitatea în minutul 35. După pauză, Jeremy Bokila a readus CFR-ul în avantaj. Cu toate astea, formația ucraineană a egalat din nou. Echipa lui Dan Petrescu a făcut, însă, diferența după o altă reușită a lui Omrani, urmată de golul lui Ovidiu Hoban.

CFR Cluj termină, astfel, fără înfrângere cele două cantonamente ale verii. În cele cinci amicale jucate la Maribor, elevii lui Petrescu au învins Zorya Luhansk (4-2), Lokomotiva Zagreb (1-0) și NK Aluminji (1-0), remizând în schimb cu NK Istra (2-2) și Anzhi Mahacikala (1-1). CFR a câștigat, de asemenea, și unicul test din cantonamentul de la Poiana Brașov, cu nou promovata Sepsi Sfântu Gheorghe (3-1).

Vineri, 7 iulie, formația din Gruia va reveni în țară. Tot în aceeași zi va fi stabilit și programul ediției 2017-18 din Liga 1.

CFR Cluj - Zorya Luhansk 4-2 (1-1)

Au marcat: Omrani (dublă), Bokila, Hoban

CFR Cluj (formulă de start): Mincă - Manea, Horj, Vinicius, Camora(cpt.) - Deac, Hoban, Mureșan, Păun - Omrani, Bokila. Antrenor: Dan Petrescu

Au mai intrat: Nouvier, Culio, Vera