CFR a învins penultima clasată, ASA Târgu-Mureş. "Feroviarii" urcă pe 7

CFR a învins penultima clasată, ASA Târgu-Mureş.
Trupa lui Vasile Miriuţă are cel mai bun golaveraj din campionat: 21-9.

CFR Cluj s-a impus cu 3-1 pe terenul formaţiei ASA Târgu-Mureş, vineri, în etapa cu numărul 11 din campionatul intern.

Golurile formaţiei antrenate de Vasile Miriuţă au fost marcate de Filipe Nascimento (`16), Andrei Mureşan (`54) şi Billel Omrani (`83). Pentru mureşeni, a înscris Ianis Zicu (`84).

Este a cincea victorie obţinută de "feroviari" în acest sezon şi a doua din deplasare, după 2-1 cu Steaua.

Clujenii au avut un început senzaţional, deschizând scorul prin portughezul Nascimento (`16). Mijlocaşul de 21 ani a introdus balonul în poartă după ce a reuşit să-i dribleze pe Dobrosavlevici şi Mureşan. Nascimento a înscris şi etapa trectă, cu Gaz Metan (1-1).

CFR putea încheia prima repriză la două goluri diferenţă, când şutul mjlocaşului Juan Carlos Ruiz a fost deviat peste buturile adverse (`31).

La doar zece minute de la reluare, "feroviarii" şi-au dublat avantajul prin Andrei Mureşan (`54). Acesta a înscris la capătul unui corner bătut de Ruiz. Fundaşul de 31 ani a revenit în echipa lui Miriuţă după eliminarea de acum trei etape, cu CS Universitatea Craiova.

Alexandru Păun a avut, la rândul său, şansa de a marca. În minutul 64, internaţionalul de tineret a şutat în transversala porţii lui Mingote.

ASA a semnat prima ocazie abia în minutul 77, prin Romeo Surdu. Şase minute mai târziu, însă, Omrani a ridicat avantajul "feroviarilor" la trei goluri. Franco-algerianul de 23 ani a mai înscris şi în partida cu FC Voluntari, tot pe final.

În minutul 84, Ianis Zicu a semnat golul de onoare al mureşenilor. Mijlocaşul de 32 ani l-a învins pe Mincă cu o lovitură de cap.

Fostul jucător al "vişiniilor" Gabi Mureşan a avut şansa de a înscrie împtriva fostei sale echipe (`94). Şutul său a fost, însă, respins de Mincă.

În urma acestui rezultat, trupa lui Vasile Miriuţă urcă pe locul 7, cu 14 puncte şi un golaveraj de 21-9. Gruparea din Gruia are cel mai bun atac din campionat şi rămâne neînvinsă în ultimele 9 etape.

ASA TÂRGU-MUREŞ - CFR 1907 CLUJ 1-3 (0-1)

Stadion: Trans Sil, Târgu-Mureş

ASA Târgu-Mureş (4-4-2): Mingote - Iordache, Dobrosavlevici, Netzer, Mendy (Jakobovici `45) - Gabi Matei, G. Mureşan, E. Dică (Morar `63), Zicu - Surdu, Rus (Kuku `45). Antrenor: Dan Alexa

CFR (4-2-3-1): Mincă - Tiago Lopes, Larie, Horj, Peteleu - L. Rus, Nascimento (A. Mureşan `45) - Sorsa (Păun `56), Juan Carlos, Nouvier - Omrani. Antrenor: Vasile Miriuţă

Au marcat: Filipe Nascimento (min. 16), Andrei Mureşan (min. 54), Billel Omrani (min. 83)/ Ianis Zicu (min. 84)

Arbitru: Andrei Chivulete.