CFR Cluj a câștigat primul amical al verii » Petrescu a schimbat o echipă întreagă la pauză

CFR Cluj a învins-o cu 3-1 pe nou promovata Sepsi Sfântu Gheorghe, la Poiana Brașov, în primul meci de pregătire al verii.

"Feroviarii" s-au văzut conduși încă din minutul 4, după un penalty transformat de Papsys. Sepsi și-a păstrat avantajul până la finalul primei reprize. După pauză, însă, CFR a dat tonul revenirii. Dan Petrescu a schimbat toată echipa, iar rezultatele nu au întârziat să apară.

Căpitanul Mario Camora a făcut 1-1 cu un șut la colțul lung. Peste alte câteva minute, una dintre achizițiile CFR-ului din această vară, spaniolul Urko Vera, i-a adus pe ardeleni în avantaj. S-a terminat 3-1 pentru formația din Gruia, ultimul gol fiind înscris de la punctul cu var de Billel Omrani.

Pe parcursul jocului au evoluat și alți noi veniți precum Alexandru Vlad, Marius Coman, Sasa Balic, Ovidiu Hoban sau Yasin Hamed. ”Super Dan” a folosit, de asemenea, și câțiva jucători de la echipa de tineret a CFR-ului. După acest meci, CFR își încheie primul stagiu de pregătire al verii, de la Poiana Brașov. Miercuri, 21 iunie, elevii lui Petrescu vor reveni la Cluj.

În perioada 24 iunie - 7 iulie, CFR Cluj va pleca în al doilea cantonament al verii, în Slovenia, la Maribor. "Feroviarii" vor avea amicale cu Partizan Belgrad (campioana Serbiei), NK Istra (locul 9 din Croația) și Zalgiris Vilniu (campioana Lituaniei). Pe lângă aceste meciuri, echipa antrenată de Dan Petrescu urmează să mai stabilească încă o partidă de verificare.

Programul amicalelor din Slovenia:

27 iunie, Maribor: CFR Cluj - Partizan Belgrad

30 iunie, Maribor: CFR Cluj - NK Istra

3 iulie, Maribor: Urmează a fi stabilit

6 iulie, Maribor: CFR Cluj - Zalgiris Vilnius

CFR Cluj - Sepsi Sfântu Gheorghe 3-1 (0-1)

Au marcat: Papsys/Camora, Vera, Omrani

CFR (prima repriză): Mihai Mincă, Alexandru Vlad, Răzvan Horj, Andrei Mureșan, Cosmin Sîrbu, Emanuel Petruș, Laurențiu Rus, Bryan Nouvier, Cipri Deac, Dino Spehar, Marius Coman

CFR (a doua repriză): Cosmin Vâtcă, Mario Camora, Sasa Balic, Paul Monea, Andrei Peteleu, Adrian Pop, Ovidiu Hoban, Yasin Hamed, Adiță Păun, Billel Omrani, Urko Vera

Antrenor: Dan Petrescu