CFR Cluj a învins ASA și își consolidează locul de play-off

CFR Cluj s-a impus cu 2-0 în fața lui ASA Târgu Mureș, vineri, pe teren propriu, în deschiderea etapei cu numărul 24 din sezonu regulat al Ligii 1.

"Feroviarii" au deschis scorul în repriza secundă, prin nou intratul Tomislav Sorsa, care a deviat în poartă un șut puternic al lui Rus (57). Adrian Păun a majorat avantajul CFR-ului în minutul 68. Mijlocașul de 21 ani a primit o pasă pe culoar, l-a întors pe Rougalas și a șutat.

În urma acestui succes, CFR Cluj ajunge la 37 puncte și se menține pe locul 5, poziție care îi asigură calificarea în play-off. ASA rămâne pe ultimul loc, cu doar 10 puncte. În tur, formația din Gruia s-a impus cu 3-1 la Târgu Mureș.

Etapa viitoare, elevii lui Vasile Miriuță vor evolua pe terenul lui CSM Poli Iași. Partida va avea loc luni, 27 februarie, începând cu ora 20:30.

CFR 1907 CLUJ - ASA TÂRGU MUREȘ 2-0 (0-0)

Au marcat: Sorsa (57), Păun (68)

Cartonașe galbene: Ciolacu, Candrea

CFR Cluj: Mincă - Lopes, Larie, Mureşan, Camora - Rus, Deac (Gomelt 79)- Păun, Omrani, Nouvier (Sorsa 55) - Bud (J. Carlos 46)

Rezerve neutilizate: Marc, Peteleu, Horj, Sîrbu

Antrenor: Vasile Miriuță

ASA Târgu Mureș: Pap - Velayos, Rougalas, M. Constantin (Candrea 27), Mendy - Mureşan - Balgiu, Ferfelea (E. Dică 59) - Nicoliţă, Ciolacu - Bâtfoi (Rus 62)

Rezerve neutilizate: Moga, Bucur, Petriş, Schieb