CFR Cluj câștigă cu Hermannstadt, după un meci în care sibienii nu au șutat pe poartă

Trupa condusă de Dan Petrescu a reușit să se impună la limită pe teren propriu, scor 1-0, în fața formației din Sibiu.

Campioana a început ofensiv jocul de pe teren propriu și s-a instalat în jumătatea oaspeților încă de la început. În minutul șapte, Mateo Susic a executat bine o lovitură liberă, iar balonul a lovit bara porții lui Cristiano.

După ocazia fundașului “feroviar”, clujenii au continuat să controleze jocul, însă fără să pună presiune asupra defensivei adverse. Mai mult, sibienii s-au mulțumit să respingă atacurile CFR-ului și nu au contat deloc în ofensivă. Astfel, scorul pauzei a fost 0-0.

După revenirea de la cabine, jocul s-a desfășurat după același scenariu. Elevii lui Dan Petrescu au petrecut majoritatea timpului în apropierea careului sibian, însă fără succes. Totuși, în minutul 66, în urma unei lovituri de colț, Vinicius a reușit să deschidă scorul.

Cinci minute mai târziu, Păun putea majora diferența, însă șutul său a fost respins de Cristiano. Până la finalul jocului, Petrila a fost și el aproape de a înscrie, însă partida s-a încheiat cu o victorie la limită a “feroviarilor”, scor 1-0.

CFR Cluj: Bălgărdean – Susic, Vinicius, Cestor, Camora – Itu (Păun ‘46), Bordeianu (Hoban ‘88), Djokovic – Rondon (Burcă ‘88), Debeljuh (Omrani ‘74), Costache (Petrila ‘57)

Hermannstadt: Cristiano – Belu, Viera, Stoica, Opruț – Pires, Dâlbea – Petrescu (Caiado ’64), Sîntean (Dumitriu ‘64), Joalisson – Bălan (Karanovic ’64)