CFR Cluj, egala Viitorului în prima etapă a Ligii I

Clujenii au ratat victoria în debutul Ligii I după ce au condus cu 2-0, la capătul unui meci cu un arbitraj controversat.

CFR Cluj a obținut un rezultat de egalitate în deplasarea de la FC Viitorul în prima etapă a noului sezon al Ligii I.

Clujenii au condus devreme, luând un avans de două goluri în primul sfert de oră, iar elevii antrenați de Gică Hagi au redus din handicap înainte de pauză. În repriza secundă gazdele au mai înscris o dată pentru a stabili scorul final al întâlnirii, 2-2.

Golurile gazdelor au fost marcate de Cernat '33, '56, ambele din penalti. Pentru oaspeţi au înscris Tade '12 şi Guima '15.

Arbitrajul partidei a fost criticat, Sebastian Colțescu acordând ușor ambele lovituri de la 11m.

„Cred că arbitrul a greşit. Primul penalty a fost corect acordat, dar al doilea nu a fost. A fost acordat prea uşor. Este şi vina noastră, pentru că în a doua parte puteam marca mai mult. Am avut ocazii, dar nu am reuşit să înscriem. Momentan, nu vorbim despre titlu. Este abia prima etapă. Vom vedea ce va fi pînă la final,” a declarat la finalul meciului atacantul Gregory Tade

Echipa lui Francisc Dican și Dan Matei au pornit în noul sezon competițional cu o penalizare de 6 puncte din cauza datoriilor neplătite.

0-1: Tade a deschis scorul cu un şut din aproximativ 7 metri, după o centrare a lui Neluţ Roşu.

0-2: Guima a înscris din şapte metri, după o centrare a lui Tiago Lopes.

1-2: Cernat a transformat un penalti acordat pentru o intervenţie a lui Lucian Goian la Hodorogea.

2-2: Acelaşi Cernat a mai transformat un penalti, acordat pentru un fault al lui Petrucci la Tănase.

FC Viitorul: Buzbuchi - Hodorogea, Cr. Munteanu (Marin '46), Mitrea, Cr. Ganea - Benzar, Filip - Aganovici (Achim '71), I. Hagi (Mitriţă '54), Cernat - Fl. Tănase. Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: Marc - D. Filipe, Larie, Goian, Camora - Tiago Lopes, Roşu (Mureşan '78), Petrucci, Jakolis - Tade, Guima (C. Lopez '70). Antrenor: Francisc Dican.

Cartonaşe galbene: Hodorogea '49, Filip '73, Cr. Ganea '82 / Camora '23, Petrucci '56, Filipe '61, Tade '67, Larie '78, C. Lopez '86

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Sebastian Colţescu (central), Adrian Ghinguleac, Mircea Grigoriu (asistenţi) şi Andrei Chivulete (rezervă).

Observatori au fost George Ionescu şi Marian Bucurescu.