CFR Cluj, încă o victorie mare în Europa. “Feroviarii” s-au calificat în primăvara europeană

Trupa lui Dan Petrescu a reușit un nou succes de răsunet, 2-0, în fața celor de la Celtic și s-a calificat în faza eliminatorie a Europa League.

Pentru mai multe informaţii de ultimă oră vizitaţi pagina principală ZIUA DE CLUJ

Deși au fost pe alocuri dominați de cei aproape 1000 de scoțieni sosiți la Cluj, fanii CFR-ului și-au susținut favoriții de la începutul până la sfârșitul. Jocul a fost unul echilibrat, cu echipa gazdă având avantajul la capitolul posesie. Omrani a avut prima ocazie, după o combinație cu Traore, însă l-a luat la țintă pe Gordon (18). Atacantul ivorian a avut și el o oportunitate de a marca, dar balonul a trecut pe lângă (36). Astfel, scorul pauzei a fost 0-0, iar CFR Cluj era calificată.

Startul actului secund a fost unul perfect pentru trupa din Gruia. La trei minute de la reluare, Deac a centrat din corner, iar Burcă a reluat în plasă pentru 1-0. Imediat, portarul oaspeților a pasat greșit către Deac, dar tot el a salvat în fața mijlocașului campioanei. “Feroviarii” au continuat să preseze, deși și rezultatul din Franța le era favorabil. Presiunea a dat roade, iar în minutul 70, Djokovic a majorat diferența tot din pasa lui Deac. Până la final, decarul campioanei a fost aproape de a marca, însă Gordon a salvat din nou. CFR Cluj s-a impus cu 2-0 și a reușit calificarea în primăvara europeană.

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Burcă, Cestor, Camora – Djokovic (L. Aurelio ‘83), Bordeianu, Culio – Deac (Hoban ’85), Traore, Omrani (Golofca ‘73)

Celtic: Gordon – Bauer, Jullien (Ajer ‘46), Bitton, Bolingoli – Robertson, Ntcham – Sinclair, Morgan (Bayo ‘67), Johnston (Dembele ‘73) – Griffiths

În celălalt meci al grupei, Rennes s-a impus cu 2-0 în fața italienilor de la Lazio.