CFR Cluj, încă o victorie mare în Europa. “Feroviarii” s-au calificat în primăvara europeană

Trupa lui Dan Petrescu a reușit un nou succes de răsunet, 2-0, în fața celor de la Celtic și s-a calificat în faza eliminatorie a Europa League.

Deși au fost pe alocuri dominați de cei aproape 1000 de scoțieni sosiți la Cluj, fanii CFR-ului și-au susținut favoriții de la începutul până la sfârșitul. Jocul a fost unul echilibrat, cu echipa gazdă având avantajul la capitolul posesie. Omrani a avut prima ocazie, după o combinație cu Traore, însă l-a luat la țintă pe Gordon (18). Atacantul ivorian a avut și el o oportunitate de a marca, dar balonul a trecut pe lângă (36). Astfel, scorul pauzei a fost 0-0, iar CFR Cluj era calificată.

Startul actului secund a fost unul perfect pentru trupa din Gruia. La trei minute de la reluare, Deac a centrat din corner, iar Burcă a reluat în plasă pentru 1-0. Imediat, portarul oaspeților a pasat greșit către Deac, dar tot el a salvat în fața mijlocașului campioanei. “Feroviarii” au continuat să preseze, deși și rezultatul din Franța le era favorabil. Presiunea a dat roade, iar în minutul 70, Djokovic a majorat diferența tot din pasa lui Deac. Până la final, decarul campioanei a fost aproape de a marca, însă Gordon a salvat din nou. CFR Cluj s-a impus cu 2-0 și a reușit calificarea în primăvara europeană.

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Burcă, Cestor, Camora – Djokovic (L. Aurelio ‘83), Bordeianu, Culio – Deac (Hoban ’85), Traore, Omrani (Golofca ‘73)

Celtic: Gordon – Bauer, Jullien (Ajer ‘46), Bitton, Bolingoli – Robertson, Ntcham – Sinclair, Morgan (Bayo ‘67), Johnston (Dembele ‘73) – Griffiths

În celălalt meci al grupei, Rennes s-a impus cu 2-0 în fața italienilor de la Lazio.