CFR Cluj, remiză albă cu Sepsi. Deac a ratat din nou de la 11 m

Trupa din Gruia a încheiat la egalitate, scor 0-0, duelul de pe teren propriu împotriva covăsnenilor.

Pentru mai multe informaţii de ultimă oră vizitaţi pagina principală ZIUA DE CLUJ

Campionii au încercat să își impună jocul încă din startul jocului și i-au dominat pe oaspeți. Totuși, ocaziile mari au apărut doar în a doua jumătate a reprizei, după ce în primele minute, “feroviarii” nu s-au apropiat de poarta lui Niczuly. În minutul 34, Butean a centrat bine în careu, însă Deac a trecut puțin pe lângă minge.

Apoi, venezueleanul Rondon a semnat o dublă ocazie. Mai întâi a încercat să îl învingă pe goalkeeper-ul oaspeților cu un cu o execuție spectaculoasă cu călcâiul, balonul a revenit la el, însă același Niczuly l-a blocat. Astfel, scorul pauzei a fost 0-0.

Clujenii au început bine și partea a doua a jocului, iar la 11 minute de la reluare, trupa lui Dan Petrescu a beneficiat de un penalty. Ciprian Deac și-a asumat responsabilitatea, însă la fel ca și la partida cu Dinamo Zagreb, mijlocașul campioanei a ratat. Până la final, clujenii au încercat să obțină cele trei puncte și chiar au avut un gol anulat, însă scorul final a fost 0-0.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Cestor, Burcă, Butean – Itu (Petrila ‘70), Hoban (Bordeianu ‘89), Păun (Djokovic ’70) – Deac, Rondon (Golofca ’89), Costache (Debeljuh ‘46)

Sepsi OSK: Niczuly – Radoslav, Bouhenna, Mitrea, Fl. Ștefan – Achahbar, Vașvari (Fofana ‘9), Purece, Aganovic – Carnat, Ștefănescu (Nouvier ’46)