CFR Cluj, șase puncte avans față de FCSB. Dinamo a câștigat “Derby de România”

| Foto: facebook.com/FCDinamoOfficial

Trupa condusă de Dusan Uhrin Jr. s-a impus cu 2-1 și i-a ajutat pe “feroviari” să se distanțeze în clasament.

Mult așteptatul “Derby de România” s-a încheiat cu o mare surpriză. FCSB pornea ca mare favorită, însă Dinamo a reușit să câștige. “Câinii roșii” au deschis scorul, în minutul 37, după o execuție superbă a lui Sin, din lovitură liberă. Veștile bune au continuat pentru dinamoviști, după ce Cristea a fost eliminat, în urma unei intervenții asupra lui Perovic.

Totuși, FCSB a egalat prin Florin Tănase, care a transformat un penalty, în al nouălea minut de prelungiri al primei părți. În actul secund, Dinamo a dat marea lovitură, prin proaspăt intratul Vali Lazăr, care a stabilit scorul final, 2-1.

Astfel, înaintea ultimei etape din sezonul regulat, CFR Cluj conduce în ierarhia Ligii 1, cu 49 de puncte, urmată de CS U Craiova cu 46 și FCSB cu 43.