CFR Cluj, victorie chinuită cu FC Voluntari. Omrani, eroul "feroviarilor"

Formația pregătită de Dan Petrescu a învins la limită, scor 1-0, în partida din runda cu numărul 14 a sezonului regulat.

Campioana a încercat să preia inițiativa încă din primele momente, însă oaspeții au avut prima ocazie importantă, când Ion Gheorghe a șutat alături în urma unui contraatac (6).

"Feroviarii" s-au instalat în jumătatea adversă și au încercat să găsească drumul spre poarta lui Popa. Totuși, barajul defensiv pus la punct de Ciobotariu a părut impenetrabil, iar elevii lui Petrescu și-au încercat mai mult norocul de la distanță, Petrila fiind cel mai aproape de gol, după ce șutul său a lovit bara (29).

La capătul unei reprize în care CFR a dominat, cele două echipe au intrat la egalitate la cabine, 0-0.

Actul secund s-a desfășurat după același scenariu. Clujenii au ținut mai mult de balon și au încercat deschiderea scorului, în timp ce ilfovenii au preferat să se apere și să aștepte oportunitatea unui contraatac.

Dacă în prima parte "feroviarii" au pus accentul pe șuturi de la distanță, în a doua repriză au trimis mai multe centrări în careul lui Popa.

În cele din urmă, strategia campioanei a dat roade, iar Omrani a înscris din apropiere și a adus liniștea în Gruia.

Astfel, CFR Cluj a învins cu 1-0 și rămâne în fruntea clasamentului, cu 36 de puncte.