CFR Cluj, victorie de palmares în ultimul meci din grupele Conference League

| Foto: digisport.ro

Formația pregătită de Dan Petrescu a trecut de Jablonec, scor 2-0, în ultimul joc al Grupei D.

Echipa clujeană a încercat încă din primele minute sa își impună jocul și s-a instalat în jumătatea adversă. Totuși, dominația "feroviarilor" nu a durat prea mult, iar trupa din Cehia a avansat spre poarta lui Bălgrădean.

Jablonec a încercat minute bune sa treacă de barajul defensiv al CFR-ului, însă în zadar, în timp ce gazdele au preferat să mizeze pe cartea contraatacului.

În minutele de prelungiri ale primei părți, contrar cursului jocului, Manea a trimis bine în care, Debeljuh s-a înălțat peste apărarea oaspeților și, ajutat de bară, a deschis scorul.

La fel ca în startul partidei, primele minute din actul secund le-au aparținut clujenilor. Pe rând, Boateng (58) și Păun (59) au ratat situații bune la poarta lui Hanus.

În ciuda faptului că au făcut un pas înapoi, elevii lui Dan Petrescu au reușit sa înscrie din nou. Alibec l-a lansat excelent în adâncime pe Costache, care i-a pasat lui Debeljuh, iar croatul a reușit dubla (83).

Astfel, CFR Cluj încheie cu un succes, scor 2-0, parcursul în grupele UEFA Conference League.