CFR Cluj, victorie la limită în fața Astrei Giurgiu. Ciprian Deac a revenit în echipa clujeană după două luni de absență

| Foto: foto facebook.com/cfr1907

Exilat de Dan Petrescu, în sezonul trecut, portughezul Moutinho a fost omul meciului în succesul cu 2-1, împotriva fostei campioane.

Gazdele au început în forță partida și au reușit să înscrie în minutul doi, dar golul lui Llullaku a fost anulat după un fault la Arlauskis. Djokovic a răspuns în minutul 11, dar șutul său din poziție ideală a trecut peste poartă. CFR Cluj a controlat partida, iar în minutul 26, Ioniță a luat la țintă bara transversală. Când arbitrul Hațiegan se pregătea să fluiere finalul primei reprize, Moutinho a pătruns excelent pe parte stângă, i-a pasat lui Țucudean, iar atacantul clujenilor a deschis scorul.

Deși Gheorghe Mulțescu l-a introdus pe Alibec la pauză, tot “feroviarii” au fost cei care au punctat. La 10 minute de la reluare, Moutinho a scăpat singur spre poarta lui Iliev și l-a executat pe portarul bulgar. După cel de-al doilea gol, formația lui Toni Conceicao a calmat partida și a blocat acțiunile gazdelor. Până la final, doar Llullaku s-a mai apropiat amenințător de poarta lui Arlauskis. Când lucrurile păreau deja decise, camerunezul Jaques Zoua a redus din diferență, în minutul 89. Astfel, CFR se impune cu 2-1, la meciul ce a consemnat revenirea lui Ciprian Deac în formația clujeană.

Astra Giurgiu: Iliev – Butean, Bejan, Cestor, Belu – Moise (Boboc ‘73), Biceanu – Begue (Gheorghe '86), Roșu (Alibec ‘46), Llullaku – Zoua

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Lang, Mureșan, Peteleu – Djokovic, Hoban, Culio – Ioniță (Deac ’67), Țucudean (Omrani ’83), Moutinho (Mailat '90+1)