CFR, față în față cu o echipă solidă. Cine e Lugano, următoarea adversară a clujenilor

CFR, față în față cu o echipă solidă. Cine e Lugano, următoarea adversară a clujenilor
| Foto: facebook.com/footballclublugano

Trupa din Gruia se duelează cu formația elvețiană în turul al doilea preliminar din UEFA Europa League.

Câștigătoarea Cupei României dă piept cu un adversar obișnuit cu participarea în gupele și preliminariile competițiilor continentale. Așadar, misiunea "feroviarilor" de a ajunge în faza principală se complică încă din cea de-a doua "dublă" europeană.

Lugano a încheiat stagiunea precedentă pe locul al patrulea în prima ligă din Elveția, fiind devansată de FC Basel, Servette și Young Boys. Clubul e unul de tradiție, a fost fondat la 1908 și 3 titluri și 4 Cupe ale Elveției, cel mai recent trofeu fiind cel din sezonul 2021-2022.

De-a lungul timpului, Lugano a întâlnit două echipe românești, Sportul Studențesc și FCSB. De fiecare dată, elvețienii și românii și-au împărțit victoriile. În schimb, pentru CFR Cluj, Lugano e cel de-al treilea adversar din "Țara cantoanelor", după Basel (2010-2011, 2012-2013) și Young Boys (2020-2021, 2021-2022).

Deși majoritatea jucătorilor din lotul formației elvețiene sunt puțin cunoscuți, două nume ies în evidență, grație experienței la nivel înalt. Este vorba despre nord-macedoneanul Ezgjan Alioski, trecut prin Premier League, și despre elvețianul Renato Steffen, om cu experiență în Bundesliga și în cupele europene.

Antrenorul celor de la Lugano este Mattia Croci-Torti, care a preluat banca tehnică în 2021, după ce a fost în două rânduri secund. Mai mult, tehincianul în vârstă de 43 de ani și-a legat și o bună parte din cariera de jucător de Lugano.

Manșa tur a întâlnirii dintre CFR Cluj și Lugano, din turul al doilea preliminar al UEFA Europa League, e programată joi, 24 iulie, de la 21:30.

Comenteaza