CFR, învinsă de Steaua în prima etapă din play-off VIDEO

CFR Cluj a fost învinsă cu 0-2 de Steaua, pe Arena Națională, în prima etapă din play-off.

Oaspeții au dat lovitura pe final, prin Gnohere (85), care a finalizat o centrare de pe partea dreaptă a lui Enache. În primul minut de prelungire, Mincă a fost învins din nou, după un gol spectaculos din lovitură liberă al lui Ovidiu Popescu (91).

Este primul eșec al "feroviarilor" din 2017, CFR având patru victorii consecutive în campionat înaintea acestui duel. Echipa lui Vasile Miriuță s-a mai întâlnit cu Steaua pe 5 februarie, partidă care s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Anul trecut, în septembrie, CFR Cluj se impunea cu 2-1 pe terenul "roș-albaștrilor". Formația din Gruia nu a mai pierdut cu Steaua din 8 martie 2015, când a cedat cu 0-1 pe Arena Națională.

În urma înfrângerii cu Steaua, ardelenii ocupă locul 5 din play-off, cu 22 puncte, iar elevii lui Laurențiu Reghecampf urcă pe prima poziție, cu 27 puncte. Vineri, de la ora 20:30, CFR Cluj va evolua pe propriul teren în compania Astrei.

VEZI REZUMATUL VIDEO

STEAUA - CFR 1907 CLUJ 2-0 (0-0)

Au marcat: Gnohere (85), O. Popescu (91)

Cartonașe galbene: Muniru (45+1), Pintilii (64), Alibec (88)/ Nascimento (56), Larie (67), Camora (81)

Steaua (4-2-3-1): Niță - Momcilovic, Bălașa, Tamaș, Enache - O. Popescu, Muniru (Pintilii 57) - De Amorim (Gnohere 67), Boldrin (Tănase 46), Jakolis - Alibec

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

CFR Cluj (4-2-3-1): Mincă - Camora, Mureșan, Larie, Lopes - Rus, Nascimento (Gomelt 59) - Nouvier (Bud 46), Păun, Deac - Omrani (Sorsa 76)

Antrenor: Vasile Miriuță

Arbitri: Radu Petrescu (central), Adrian Ghinguleac și Mircea Grigoriu (tușieri)

Stadion: Arena Națională, București