Champions League, optimi: Real Madrid a eliminat Napoli. Bayern a spulberat-o pe Arsenal VIDEO

Real Madrid și Bayern Munchen s-au calificat, marți seara, în sferturile Uefa Champions League, după victoriile înregistrate în fața lui Napoli, respectiv Arsenal, în manșa secundă din optimi.

"Galacticii" au câștigat cu 3-1 returul de la Napoli, după ce gazdele au condus cu 1-0 până în minutul 51. Italienii au deschis scorul prin Mertens (24), dar Campioana Europei a restabilit egalitatea în actul secund, prin fundașul Sergio Ramos (51), care a reluat cu capul o centrare venită din corner a lui Toni Kroos.

6 minute mai târziu, Ramos a trimis din nou cu capul după o altă centrare a lui Kroos, iar Mertens și-a deviat balonul în propria poartă (57). Trupa lui Zinedine Zidane a lovit din nou în prelungiri, prin Alvaro Morata (91), iar Real Madrid își continuă drumul către apărarea trofeului cucerit anul trecut. În tur, spaniolii s-au impus cu 3-1 pe Santiago Bernabeu.

Bayern Munchen nu s-a lăsat nici ea mai prejos și a repetat cu Arsenal scorul din tur, 5-1. Trupa lui Arsene Wenger a avut un început promițător, cu un gol spectaculos din unghi al lui Theo Walcott (20). Englezii s-au menținut în avantaj până în repriza secundă, la fel ca Napoli în duelul cu Real.

Bayern a beneficiat, însă, de un "11" metri după un fault în careu al lui Koscielny la Lewandowski, în urma căruia a fost eliminat. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Lewandowski (55) și scorul a devenit egal. Arjen Robben (68) a făcut apoi 2-1 pentru bavarezi, Douglas Costa (78) și Arturo Vidal (80, 85) stabilind rezultatul final pentru echipa lui Carlo Ancelotti.

După victoriile de azi, Real Madrid și Bayern Munchen au devenit primele două echipe calificate în sferturile Uefa Champions League. Astăzi, de la ora 21:45, se joacă alte două partide din manșa secundă a optimilor. Borussia Dortmund primește vizita Benficăi Lisabona (0-1 în tur), iar FC Barcelona va evolua pe propriul teren cu PSG (0-4 în tur).

VEZI REZUMATUL VIDEO DIN NAPOLI - REAL MADRID

VEZI REZUMATUL VIDEO DIN ARSENAL - BAYERN

NAPOLI - REAL MADRID 1-3 (1-0)

Au marcat: Mertens (24)/ Sergio Ramos (51), Mertens (57 - autogol), Morata (91)

Napoli (4-3-3): Reina - Ghoulam, Koulibaly, Albiol, Hysaj - Hamsik (C) (Zielinski 75), Diawara, Allan (Rog 56) - Insigne (Milik 70), Mertens, Callejon

Antrenor: Maurizio Sarri

Real Madrid (4-3-3): Navas - Marcelo, Ramos (C), Pepe, Carvajal - Kroos, Casemiro, Modric (Isco 80) - C. Ronaldo, Benzema (Morata 77), Bale (Vasquez 68)

Antrenor: Zinedine Zidane

Locație: Stadio San Paolo, Napoli (Italia)

ARSENAL - BAYERN MUNCHEN 1-5 (1-0)

Au marcat: Walcott (20)/ Lewandowski (55 - penalty), Robben (68), Costa (78), Vidal (80, 85)

Arsenal (4-3-3): Ospina - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Oxlade-Chamberlain, Xhaka, Ramsey (Coquelin 72) - Walcott, A. Sanchez (Perez 72), Giroud (Ozil 72)

Antrenor: Arsene Wenger

Bayern Munchen (4-2-3-1): Neuer - Rafinha, J. Martinez, Hummels, Alaba - Vidal, X. Alonso - Robben (Costa 71), Thiago Alcantara (Renato Sanches 79), Ribery (Kimmich 79) - R. Lewandowski.

Antrenor: Carlo Ancelotti

Locație: Emirates Stadium, Londra (Anglia)