Foto Cluj-Napoca: România câștigă titlul european la dublu mixt, la Europenele U-21 de tenis de masă

| Foto: Facebook.com/frtmromania/

România a cucerit două medalii, aur şi bronz, în proba de dublu mixt, sâmbătă, la Campionatele Europene de tenis de masă Under-21 de la Cluj-Napoca.

„Titlul european la dublu mixt este al României! Camelia Mitrofan și Andrei Istrate sunt campioni europeni U21 în uralele de bucurie ale spectatorilor.

La Campionatul European U21 Romstal Romania 2022, din Cluj-Napoca, Camelia și Andrei au reușit un parcurs perfect, din 16-imi până în finala jucată la nivel înalt.

Meciul pentru trofeul U21 la dublu mixt a fost controlat de români, care au pus presiune din start cu francezii Lilian Bardet/Prithika Pavade. La 1-1, echilibrul a fost rupt de Camelia Mitrofan și Andrei Istrate, hotărâți și de neoprit într-un meci de aur câștigat cu 3-1 (11-7, 5-11, 11-6, 11-5)”, a transmis Federația Română de Tenis de Masă.

Medaliza de bron a fost câștigată de perechea Darius Movileanu/Elena Zaharia.