Clujenii care au adus titlul pentru Oţelul: “Vrem Realul sau Barcelona în Ligă”
- Scris de Septimiu Fantea
- 16 Mai 2011, 23:46
- Sport
- Ascultă știrea

Deşi a îmbrăcat pentru o scurtă perioadă tricoul campioanei Rusiei, Rubin Kazan, mijlocaşul Gabriel Giurgiu a precizat că trofeul de campion câştigat cu formaţia gălăţeană este cel mai important din cariera sa. "Mă simt împlinit. Ne gândeam că va fi destul de greu, dar cu muncă şi rezultate am reuşit să ajungem până aici. Pentru mine, această performanţă înseamnă cu atât mai mult cu cât m-am numărat printe jucătorii de bază ai echipei. După meci am ieşit cu colegii în centrul oraşului, apoi a urmat o masă la restaurantul unui hotel. Am adormit spre dimineaţă. Toată familia mea e fericită şi a fost alături de mine. La Rubin Kazan nu am jucat mai deloc, acel titlu nu e o realizare, dar aceasta, cu Oţelul, da. Mi-am prelungit contractul, iar acum mă gândesc la meciurile din Champions League, unde aş vrea să joc împotriva Barcelonei sau cu Real Madrid", a punctat jucătorul format la "U" Cluj, completat de coechipierul său Laurenţiu Buş, un alt produs al "Şepcilor roşii".
"E o senzaţie unică, încă nu îmi dau seama ceea ce am realizat. Mi-am făcut datoria şi mă bucur că am câştigat titlul. Îmi doream să înving Timişoara, pentru că am jucat acolo, dar au renunţat uşor la mine. Sperăm să facem o figură frumoasă în Liga Campionilor, unde mi-aş dori să jucăm cu Real Madrid sau Barcelona", a conchis Buş.
Oţelul Galaţi aşteaptă zilele viitoare decizia Tribunalului Sportiv de la Lausanne pentru a afla dacă va juca meciul cu Pandurii Târgu-Jiu, câştigat iniţial la "masa verde". Dacă hotărârea le va fi favorabilă gălăţenilor, ceea ce este foarte probabil, Oţelul va fi declarată oficial noua campioană a României.