Foto Clujul, reprezentat cu succes la Cupa Veteranilor la schi / Câte premii au obținut clujenii

| Foto: Facebook.com/cjcluj

Stațiunea montană Straja din Lupeni a găzduit, sâmbătă, 12 martie, Cupa Veteranilor la Schi, un eveniment de tradiție dedicat seniorilor iubitori ai sporturilor de iarnă.

La ediția din acest an, județul Cluj a fost reprezentat de 18 concurenți, care au reușit să obțină, în total, nu mai puțin de 10 premii, la probele de slalom și doage.

La această competiție, în cadrul căreia pe lângă probele sportive a fost organizat și un concurs de dans pe perechi, s-au aliniat la start un număr de circa 120 de concurenți din toate județele țării, participanții clujeni remarcându-se prin rezultatele deosebite obținute.

Astfel, la proba de slalom:

Băieți:

- Câmpean Daniel – locul III la categoria 35-39 de ani (Cojocna)
- Marchiș Maximilian – locul III la categoria 40-44 de ani (Cluj-Napoca)
- Lupaș Adrian – locul II la categoria 40-44 de ani (Cluj-Napoca)
- Lazăr Ioan – locul III la categoria 65-69 de ani (Cluj-Napoca)
- Câmpean Iacob – locul II la categoria 65-69 de ani (Cojocna), salvamontist voluntar și fost salvator montan cu o activitate de peste patru decenii în cadrul Salvamont-Salvaspo Cluj, serviciu public de interes județean aflat în subordinea Consiliului Județean Cluj.