Cosmin Irimieş: “Vrem ca «U» să devină un fenomen social”

Cosmin Irimieş: “Vrem ca «U» să devină un fenomen social”
Invitat aseară în cadrul emisiunii Realitatea Sportivă Clujeană, moderată de Ionel Lespuc în studioul REALITATEA TV Cluj, noul director executiv al formaţiei Universitatea Cluj, Cosmin Irimieş, a vorbit despre planurile la echipă pe termen mediu şi scurt.

De asemenea, el a subliniat că fosta colaborare cu premierul Emil Boc nu a influenţat investirea sa la cârma Universităţii.

"După mai mult timp petrecut în afara oraşului, m-am reîntors la prima dragoste, Universitatea. Nu am fost şi nu sunt membru al vreunui partid politic. «U» nu a fost niciodată un club arondat politic. Nu vreau ca numele Universităţii să fie folosit ca obiect politic pentru a câştiga voturi. Numirea mea la «U» nu a fost influenţată de domnul Boc. La sfârşitul lunii august se va şti dacă şi Călin Hinţea (fost consilier de stat al premierului - n.red) se va alătura clubului. Cu domnul Florian Walter mă cunosc de trei ani, iar el a reuşit cam tot ceea ce şi-a propus de-a lungul timpului. Propunerea lui a venit în urmă cu un an şi jumătate, dar am dat un răspuns abia acum. El este printre puţinii patroni discreţi din fotbalul românesc. Ne propunem ca «U» să devină un fenomen social, studenţii, femeile şi copiii să vină la stadion", a declarat Irimieş.

El a sublinit că Universitatea riscă suspendarea terenului după incidentele din timpul meciului cu Rapid Bucureşti, din runda trecută. "Vineri (mâine - n. red.) se vor judeca evenimentele din timpul meciului cu Rapid. Sper să ne alegem doar cu o amendă, dar riscăm să fim suspendaţi. Aceasta ar fi cea mai grea pedeapsă pe care am putea să o primim", a conchis Irimieş.

 

 

Comenteaza