Croația s-a calificat cu emoții în sferturile de finală ale Campionatului Mondial

| Foto: fifa.com

Vicecampioana ediției precedente a trecut de Japonia la loviturile de departajare, în primul meci al zilei la turneul final din Qatar, scor 1-1 (3-1 la penalty-uri).

După ce au învins Germania și Franța, japonezii sperau la o nouă surpriză și în fața Croației. La pauză, dorința le era îndeplinită, după ce Daizen Maeda a deschis scorul și asiaticii au intrat în avantaj la cabine, scor 1-0.

La 10 minute de la reluare, Ivan Perisic a restabilit egalitatea, iar cele două echipe nu au putut fi departajate decât la penalty-uri. Portarul Livakovic a fost eroul croaților, a apărat trei lovituri și și-a trimis echipa în sferturile de finală.

Au marcat: Asano (Japonia) / Vlasic, Brozovic, Pasalic (Croația)

Au ratat: Minamino, Mitoma, Yoshida (Japonia) / Livaja (Croația)

În cel de-al doilea meci al zilei la Campionatul Mondial, care va începe la 21:00, se vor duela Brazilia și Coreea de Sud.