CSU Sibiu e prima finalistă a Cupei României. Galben-albaștrii s-au impus în fața lui Dinamo

| Foto: facebook.com/BCCSUSibiu

În prima partidă din Final Four-ul desfășurat în Sala Polivalentă, sibienii au câștigat partida cu echipa din capitală, scor 82-78

Echipa pregătită de Dan Fleșeriu a câștigat fără probleme primele două perioade de joc și conducea la pauză cu 43-33. Dinamo a jucat mai bine în sfertul al treilea, pe care l-a câștigat, iar finalul a fost unul tensionat. Totuși, valoarea sibienilor s-a văzut în ultimele minute, când au reușit să transforme mai multe aruncări libere decisive. În cele din urmă, trupa lui Dan Fleșeriu s-a impus cu 82-78

Cei mai buni marcatori de la CSU Sibiu au fost Tamulis (24 puncte), Pratt (13) și Cooper (12).