Cupa Davis la Cluj. Perechea Copil/Tecău aduce victoria României

Susținuți necondiționat de fanii prezenți în tribunele BT Arena, Marius Copil și Horia Tecău au câștigat duelul împotriva perechii Galdos/Huertas del Pino, scor 4-6, 6-3, 6-2, într-o oră și 45 de minute.

Primul set al întâlnirii a fost unul în care cele două perechi au evoluat la același nivel. Diferența dintre România și Peru a fost făcută în game-ul cinci, când oaspeții au reușit un break și și-au adjudecat setul, scor 6-4.

În setul secund situația s-a schimbat. Copil și Tecău au mărit ritmul, iar Galdos și Huertas del Pino nu au reușit să țină pasul. Perechea românească s-a impus cu 6-3 și a trimis partida în decisiv.

Cel de-al treilea set s-a desfășurat după același scenariu ca și precedentul. Marius Copil și Horia Tecău au dominat jocul, au câștigat cu 4-6, 6-3, 6-2 și, implicit, au adus victoria României în duelul cu selecționata statului Peru.