Cupa Davis la Cluj. Polonia egalează situația la general după un meci echilibrat

| Foto: foto facebook.com/romaniadaviscup

Adrian Ungur a cedat în fața lui Hubert Hurkacz (95 ATP), scor 7-6, 7-5, într-o oră și 32 de minute.

După ce Marius Copil s-a chinuit serios cu Kamil Majchrzak, Adrian Ungur a cedat la limită în fața celui mai important jucător de simplu al polonezilor. Primul set a fost unul extrem de echilibrat, ambii jucători reușind să câștige propriul serviciu. Cei doi tenismeni au ajuns în tie-break, iar Hurkacz s-a impus cu 7-6.

Setul secund s-a desfășurat după un scenariu identic. Cei doi jucători au mers cap la cap, dar polonezul a reușit break-ul în cel de-al 11-lea game și, în cele din urmă, s-a impus cu 7-6, 7-5, după o oră și 32 de minute.

Scorul la general este, astfel, 1-1, iar următorul meci va fi cel de dublu dintre perechile Tecău/Mergea – Kubot/Matkowski.